Türkiye'de azınlık gazeteleri: Apoyevmatini-Agos-Şalom
The minoritys newspaper in Turkey: Apoyevmatini-Agos-Şalom
- Tez No: 124592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki üç tarihi azınlığın sesi, soluğu olan azınlıkların yüzlerce yıllık kültürünü bugüne taşıyan, üç önemli azınlık gazetesinin geçmişiyle bugünü arasında bir bağ kurabilme; değişimi yansıtabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 1932 yılında; Varlık Vergisi'nden, 6-7 Eylül Olayları'na, Kıbrıs Savaşı'ndan ve 1980Terde Türk diplomatları hedef alan ASALA terörüne kadar bu topraklarda satılan“Her beş gazeteden biri”azınlıklar tarafından okunuyordu. Türk medyası içinde azınlıkların payı,“Yüzde 19.7”ydi. 2003 yılının Ağustos ayında ise Türkiye'de satılan“Her beş yüz gazeteden yalnızca biri' azınlıklar tarafından alınıyordu. Azınlıkların en son Basın İlan Kurumu'nun, ilan alan gazeteleri gözönüne alarak tuttuğu arşivdeyse isimlerinin geçtiği tarih 1 Mart 1977 olarak görünmektedir. Resmi olarak ”Ne durumda olduğu ifade edilmekte güçlük çekilen" azınlık gazetelerinin ne durumda olduğunu, öğrenebilmek amacıyla bugün halen yayın yaşamını sürdürmekte olan Apoyevmatini, Şalom ve Agos Gazeteleri 'nin Genel Yayın Yönetmenleri'yle yüzyüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada onların objektif yaklaşımlarının yanısıra Rıfat Bali'nin arşivi (Özellikle 1932 yılma ait verilere ulaşılmasında) ve Basın İlan Kurumu'nun, 1966-1977 yıllarına ait sunduğu veriler esas alınmıştır. Bilgi ve kültür tarihimizde gerçekten önemli bir yeri olan Beyazid Kütüphanesi 'nin yanısıra İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi ve Dokümantasyon Merkezi'nin konuya ilişkin yetersizliği ise azınlıklar konusunda çalışmalar yapan ya da yapacak olan araştırmacılar açısından hayal kırıklığı yaratacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was considered in order to provide a link and reflect the transformation between the past and the present of three significant minority newspapers, which have been the voice of three historic minorities of Turkey and have conveyed their culture aged centuries. In 1932, which before the Wealth Taxation, September 6-7 incidents, war in Cyprus and ASALA terror which targeted Turkish diplomats in 1980's, every one in five newspapers sold in this country was read by minorities. Minorities' share in the Turkish media was 19.7 per cent. By 2003 August, only one in 500 newspapers sold in Turkey is puschased by minorities. Minorities' name last appeared in the archieves of Basın İlan Kurumu which were complied regarding the newspapers receiving advertisements, in March 1, 1977. 1 spoke with Editor in Chief of Apogevmatini, Şalom and Agos newspapers-still printed- about their story,“their present situation”which is not known officially. There are important points from Rıfat Bali's archieve (Especially getting data of 1932) and Basm İlan Kurumu archieve, the data of 1966-1977 that are added to their objective approach in my study. The sufficiency of Beyazid Library and İstanbul University Library and Documentation Center, which have an important point in our social and cultural history, about the subject, frankly, made me upset.