Türkiyede'ki işçi kuruluşlarının uluslararası işçi kuruluşlarına üyelikleri ve sonuçları
The Membership of employment instutions in Turkey to international employment instutions and its results
- Tez No: 124602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DEKİ İŞÇİ KURULUŞLARININ ULUSLARARASI İŞÇİ KURULUŞLARINA ÜYELİKLERİ VE SONUÇLARI Mustafa Onur ÖZDEMİR Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım / 2003 Danışman: Doç. Dr. Ufuk AYDIN Küreselleşme ve beraberinde getirdiği değişen çalışma koşullan, sermayenin serbest dolaşımı, emek üzerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. İşte bu durum ulusal alanda işlevlerini tamamlayan işçi sendikalarının, uluslararası alanda birleşerek sermayeye karşı ortak hareket etmesini gerekli kılmıştır. Temelleri Sanayi Devrimi ile atılan işçi sınıfının uluslararası alanda birleşmesi fikri, günümüze kadar gelişimini sürdürmüştür. Günümüzde ICFTU (International Confederation of Free Trade Union - Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu), WCL (World Confederation of Labour - Dünya İş Konfederasyonu) ve WFTU (World Federation of Trade Union - Dünya Sendikalar Federasyonu başta olmak üzere konu ile ilgili bir çok uluslararası işçi kuruluşu bulunmaktadır. İşte bu çalışmanın amacı da; uluslararası işçi kuruluşlarının tarihsel gelişimini incelemek, günümüzde kurulu bulunan uluslararası işçi kuruluşlarının işlevlerini saptamak ve Türkiye'de kurulu bulunan işçi kuruluşlarının uluslararası işçi kuruluşlarına nasıl üye olduğunu araştırıp, bu üyeliğin sonuçlarını ortaya koyabilmektir. Birinci bölümde çalışmanın konusunu oluşturan uluslararası işçi kuruluşlarının tarihçesi ve günümüzde kurulu bulunan uluslararası işçi kuruluşları incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'deki sendikal kuruluşların uluslararası işçi kuruluşlarına üyeliğini düzenleyen hukuksal mevzuatın tarihsel gelişimi, Türkiye'de kurulu bulunan sendikal örgütlerin uluslararası işçi kuruluşlarına nasıl ve ne amaçla üye olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Globalisation and the changing working conditions, the capital's free transfer, create negative effects on effort. This situation makes, the laborer trade union which finishes its function, the trade union to cooperate in international area against to the capital. The idea of cooperation of the working class in international area continues its improvement until now. Today, there are many international workers cooperation about the subject ICFTU (International Confederation of Free Trade Union), WCL (World Confederation of Labour), WFTU (World Federation of Trade Union). Its aim is to examine the international laborer cooperation's historical improvement to understand today's international workers cooperation's functions and to search how the workers cooperations, to show the results of this membership. In the first part, the history of the international trade unions and the present ones have been dealt with. In the second part, the historical development of the legislation which regulates the membership of the Turkish trade unions to the international trade unions and how and why they became a member of them have been studied.