Türkiye'de ekolojik tarım ürünlerinin pazarlanması ve Rapunzel Ltd. Şt.'de yapılan uygulama
The marketing of ecological agriculture products in Turkey and the application made in rapunzel Ltd. company
  1. Tez No: 124601
  2. Yazar: EREN ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE' DE EKOLOJİK TARIM ÜRÜNLERİNİN PAZARLANMASI VE RAPUNZEL LTD. ŞT'DE YAPILAN UYGULAMA Eren ÇAĞDAŞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. Necdet TİMUR Ekolojik tarım, çevre korunmasına yönelik, tarımsal çevre kirliliğini önleyebilecek, insanlar üzerinde kimyasalların olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilecek bir alternatif tarım yöntemidir. Günümüzde bütün dünya ülkelerinin üzerinde durduğu önemli konulardan biri tüketici sağlığı, diğeri ise çevre sorunlarıdır. Tüketici sağlığını ve çevreyi etkileyen önemli bir olgu da kimyasal girdilerin kullanıldığı konvansiyonel tarım ve ürünleridir. Konvansiyonel tarım ve tarım ürünlerinin artan olumsuz etkileri karşısında, ekolojik tarıma geçiş büyük bir önem kazanmıştır. Gelişmiş ülkelerde tüketicilerden ve çevre örgütlerinden gelen istekle ekolojik ürünlere talep başlamış, ekolojik tarıma geçilmiş ve ekolojik ürün pazarları oluşmuştur. Ekolojik tarım uygulamalarının ülkemize yabancı firmalar aracılığı ile girmesi sonucu, üretimi yapılan ekolojik ürün çeşitleri dış pazarların talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Ancak son yıllarda Türk halkının sağlıklı ve güvenli beslenme konusunda göstermiş olduğu istek ekolojik tarım ürünlerinde iç pazarın oluşumuna olanak sağlamaktadır. Ekolojik tarım ürünlerinin önce üretilip sonra pazarlama şansı bulunmamaktadır. Talep edilen çeşitler, talep edilen miktarlarda ve belli şartlar altında üretilmektedir. Bu sistemin sonucu olarak yetiştirilen ekolojik tarım ürünlerinin üretim, ihracat ve iç pazardaki alım potansiyelini alıcı piyasalardaki talep belirlemektedir. Ekolojik tarım ürünleri konusunda Türk halkının bilgi sahibi olması ve bunun sonucu oluşacak talebin belirlenmesi, bu ürünlerin yurt içinde pazarlama olanaklarını ortaya çıkaracak ve bu ürünler için bir iç piyasa oluşturulması yönündeki çalışmaları yönlendirici bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE MARKETING OF ECOLOGICAL AGRICULTURE PRODUCTS IN TURKEY AND THE APPLICATION MADE IN RAPUNZEL LTD. COMPANY Eren ÇA?DAŞ Departmat of Business Administration Anadolu University, Institue of Social Sciences, September 2003 Advisor : Prof.Dr. Necdet TİMUR Ecological agriculture is an alternative agriculture method which is for protecting the environment is able to protect agricultural environment pollution and is able to remove the negative effects of chemicals on the people. Today there are two important matters considered by all the countries on the world the healty of the consumers and environment problems. An important problem effecting the health of consumers and environment is conventional agriculture and its products in which chemical substances are used. The use of ecological agriculture has had a great importance against increasing negative effects of conventional agriculture and its producsts. After the demands of consumers and environment organisations in developed countries, the demand of ecological products has increased, ecological agriculture has been used and ecological product markets have existed. As a result, ecological agriculture applications have been used by foreign firms in our country and now ecological product types, which are produced, are determined according to the demands of foreign markets. In recent years, the demand of Turkish people on healty and protective foods has provided the possibility of forming home market on ecological agriculture products. There is no possibility of producing the ecological agriculture products first and marketing them later. The types demanded are produced in demanded amounts and on some certain conditions. The purchasing potential of ecological agriculture products, which are grown as a result of this system in production exportation and home market is determinedby the demand of the purchasing markets. That the Turkish people is informed on the ecological agriculture products and that the demand determined in the result will both reveal the marketing possibilities of these products in home market and will provide the information which motivate the works of making a home market for these products.