Hemşirelerde kontrol odağı inancı ile stresle başa cıkma stratejileri ve psikolojik belirti gösterme durumları arasındaki ilişkiler
The relations locus of control of nurses with coping strategies and display of mental symtom situations
- Tez No: 138424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ıv ÖZET Bu araştırma, hemşirelerin kontrol odağı, stresle başa çıkma stratejileri ve ruhsal belirti gösterme durumları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenine, Muğla Devlet Hastanesi (N-299) ve Sigorta Hastanesinde (N=70) çalışan tüm hemşireler dahil edilmiştir. Ancak izin ve rapor gibi nedenlerle araştırma 349 hemşire üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin kontrol odağını belirlemek için Rotter'in îç- Dış Kontrol Odağı ölçeği (RÎDKOÖ), başa çıkma stratejilerini belirlemek için Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük ölçeği (RÖGÖ) ve ruhsal belirti gösterme durumlarım belirlemek için ise Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL 90-R) kuUamlmıştır. Nonparametrik testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, korelasyon (Pearson R) ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin dış kontrol odağının daha yüksek, kazanılmış güçlülük düzeylerinin normal ve ruhsal belirti gösterme durumlarının ise yüksek kabul edilebilecek düzeyde olduğu, ayrıca bu üç ölçek arasındaki ilişkiler incelendiğinde, Rotter'in îç Dış Kontrol Odağı Ölçeği ile Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği'den elde edilen puanlar arasında negatif yönde, Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı ölçeği ile Ruhsal Belirti Tarama Listesi SCL 90-R ölçeğinden alman puanlar arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ruhsal Belirti Tarama Ölçeği SCL 90-R ile Rosenbaum'un öğrerıilmiş Güçlülük ölçeği puanları arasında yine negatif yönde bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca, Rotter'in îç Dış Kontrol Odağı Ölçeği ile tanıtıcı özelliklerden çalıştığı servis arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this study is to examine and define the relationships between the locus of control of nurses, coping strategies of streess and display of mental symptom situtations. The nurses who work at Muğla state Hospital (N=299) and Sigorta Hospital (N=70) participated in this study. However, total 349 nurses participated due to the offical permission and medical leaves. Rotter's tntemal-External Locus of Control Scale, Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule and Symptom Check List-90-R were used in order to determine the locus of control of nurses, coping strategies and display of mental symptom situations, respectively. In order to analyse the data collected, the percentage, correlation (Pearson r), and Kruskal Wallis test were applied The results suggest mat the external locus of control of nurses is high while level of gained power is normal. However, the display of mental sympton situtations is at slighly high level. Morever, when the relationship among the three scales were examined, it was found that there is a negative relationship between Rotter's Internal- External Locus of Control Scale and Rosenbaum's Learned Resourfulness Schedule, whereas there is a meaningful relationship between "Rotter's Internal-External Locus of Control Scale and Symptom Check List SCL-90-R. Also, the negative relationship between Rosenbaum's Learned Resourcefulness Schedule and Symptom Check List-90- R was found. Furthermore, it was ctetermined that mere is meaningful relationship among the Rotter's mternal-Extarnal Locus of Control Scale and Working Position, that gives information about them.