Türkiye'de finansal krizler ve bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması
Financial crises in Turkey and restructring the banking system
- Tez No: 124627
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE FİNANSAL KRİZLER VE BANKACHJK SEKTÖRÜNÜN YENİDEN YAPELANDHULMASI Yakup Koray Duman İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz, 2003 Danışman: Prof.Dr.Ergül Han Mali piyasalar ve mali kurumlar, ekonomide çok önemli bir fonksiyona sahip bulunmaktadır. Bu piyasalar ve kurumlar fonları fon fazlası veren birimlerden verimli yatırım projeleri olan birimlere aktarmaktadırlar. Açıktır ki mali sistem bu rolünü gereği gibi yerine getiremezse ekonomi etkin bir şekilde çalışamaz ve ekonomik büyüme önemli ölçüde negatif yönde etkilenmiştir. Literatürde bazı yazarlar azgelişmiş ülkelerin gelişmemelerinde en önemli etkenlerden birisinin mali sektörün gelişmemişliği olduğunu ileri sürmüşlerdir. Bankacılık sektöründe yaşanan krizler sadece bankalar ile sınırlı kalmayan bir özelliğe sahiptir. Bu sistemde meydana gelen bir kriz yatırımların finansmanının da tehlikeye düşmesine, iç finansal kurumlara olan güvenin sarsılması nedeniyle tasarrufların azalmasına ve dışarıya sermaye kaçışına neden olmaktadır. Sermaye kaçışları da beraberinde spekülatif saldırılara neden olmaktadır. Bu durum ekonomide bir bütün olarak finansal sistemin çökmesine sebep olmaktadır. Tez çalışmasında bu amaçla, Türkiyedeki finansal krizler ve bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması için ne tür önlemlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır. Özellikle bankacılık sektörünün sahip olduğu kısa vadeli borç miktarlarındaki artışlar yaşanan krizlerin en önemli nedeni olarak görülmektedir. Yapılan anliz sonucunda da bu görüşü destekleyen bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ut ABSTRACT Financial Markets and financial foundations have a very important function in economy. These markets and foundations transfer the funds from fund surplas units to the units which have productive investment projects. It is obvious that if the financial system does not do its duty properly, economy doesnt work effetively and economic development is affected seriously negatively. Some authors in the literature put forward that undeveloped financial sector is one of the important factors which includes the undevelopments of the underdeveloped countries. The crises felt in banking sector has a peculiarity which is not limited with the banks. A crisis occuring in this system causes imperling of the financing of the investments, diminishing the thrifts because of the lost confidence against inner financial foundation and capital inflow. In addition capital inflow causes to speculative attacks. In economy, this situation causes the collapse of the total financial system. With this aim in this thesis, The financial crises in Turkey and What kinds of precautions must be taken in order to restructure the banking sector are pointed out. Especially the rises in the short time deposit loan amounts which the banking sector has are seen as the most important reason of the crises. As a result of the analysis, some supporting this opinion are obtained. ^gSS^