Uzaktan öğretimde öğrenci karakteristikleri ile akademik başarı ilişkisi ve Anadolu Üniversitesi'nin Eskişehir'deki akademik danışmanlık derslerine katılan öğrenciler üzerinde bir uygulama
Relationship between student characteristics and academic achievement in distance education and an application on students in Eskişehir attending academic counseling courses of Anadolu University
  1. Tez No: 124640
  2. Yazar: HÜLYA ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HALUK YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
DOKTORA TEZ OZU UZAKTAN ÖĞRETİMDE ÖĞRENCİ KARAKTERİSTİKLERİ İLE AKADEMİK BAŞARI İLİŞKİSİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİNİN ESKİŞEHİR'DEKİ AKADEMİK DANIŞMANLIK DERSLERİNE KATILAN ÖĞRENCİLER ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Hülya ERGÜL İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2003 Danışman: Prof. Dr. Ahmet Haluk YÜKSEL Bu araştırmada, uzaktan öğretim öğrencilerine ilişkin karakteristikler (demografik, kendi kendine yeterlik beklentisi, kendi kendini düzenleme becerisi, basan amaçlan) ile öğrencilerin akademik başarılan arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 124 birinci sınıf uzaktan öğretim öğrencisi oluşturmuştur. Kendi kendine yeterlik beklentisi, kendi kendini düzenleme becerisi ve basan amaçlarına ilişkin maddelerin yer aldığı ölçek, 5'li Likert tipi ölçeğe göre hazırlanmıştır. Öğrencilerin akademik basanlarım belirlemek için çalışma kümesindeki her bir öğrenci için, ölçeğin uygulandığı ders yılma ilişkin akademik basan puanı hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde, ortalama, standart sapma, pearson korelasyonu ve Z testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, kendi kendine yeterlik beklentisi, ile akademik basan arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kendi kendini düzenleme becerisi ve basan amaçlan ile öğrencilerin akademik başarılan arasındaki ilişki anlamlı değildir, öğrencilerin yaşlan ile; akademik basan, kendi kendine yeterlik beklentisi, kendi kendini düzenleme becerisi ve basan amaçlan arasındaki ilişki anlamlı değildir. Akademik basan, kendi kendine yeterlik beklentisi ve basan amaçlan cinsiyete göre farklılık göstermemekle birlikte, kız ve erkek öğrenciler, kendi kendini düzenleme becerisi bakımından birbirinden anlamlı bir farklılık göstermektedir. Akademik basan, kendi kendine yeterlik beklentisi, kendi kendini düzenleme becerisi, basan amaçlan öğrencilerin iş durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Kendi kendinem yeterlik beklentisi, kendi kendini düzenleme becerisi ve basan amaçlan arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN STUDENT CHARACTERISTICS AND ACADEMIC ACfflEVEMENT IN DISTANCE EDUCATION AND AN APPLICATION ON STUDENTS IN ESKİŞEHİR ATTENDING ACADEMIC COUNSELING COURSES OF ANADOLU UNIVERSITY This research emphasizes on relationship between academic achievements and student characteristics (demographic properties, self-efficacy, self-regulation, and achievement goals) for distance education. Sampling of the research comprised of 124 freshman year distance education students. The questionnaire was prepared according to a range of 5 level Likert type scale containing items about self-efficacy, self-regulation and achievement goals. In order to determine the academic achievement of students, academic achievement points were evaluated for the education year the questionnaire was performed for each student within the sampling. Averaging, standard deviation, Pearson correlation, and Z test were used in analyzing the obtained data. When the obtained results were evaluated, a significant correlation between self- efficacy and academic achievement has been found. Self-regulation and achievement goals of students were not correlated with academic achievements, significantly. There was no segnificant relation between student age and academic achievement, self- efficacy, self-regulation, achievement goals. Boy and girl students were differing significantly with respect to self-regulation while academic achievement, self-efficacy and achievement goals were not differing accross different sexes. Academic achievement, self-efficacy, self regulation and achievement goals did not show significant differences with regard to employement status (full time / part time). A significant relationship was seen between self-efficacy, self-regulation and achievement goals.