Doğu Avrupa'da kürk yolu ticareti ve Türkler
In eastern Europe, the fur trade route and the Turks
- Tez No: 959677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bozkır medeniyetinin en önemli temsilcilerinden biri olan Türkler yaşam tarzı bakımından konar-göçer bir hayat benimsemekle birlikte yalnızca sıradan bir göçebe yaşantısına sahip olmamışlardır. Şartların imkân verdiği ölçüde tarım, sanayi, şehirleşme gibi gelişmelerin kadim Türk toprakları arasında zaman zaman ileri bir seviyeye kavuştuğu görülmektedir. Ticaret uğraşı da bu tür gelişmeler arasında gösterilmektedir. Nitekim dünya ticaret tarihinin en önemli güzergahlarından olan İpek Yolu çeşitli Türk toplulukları idaresi altında bulunmuş buradaki kültürel etkileşimde Türkler kritik roller üstlenmişlerdir. Türklerin bu noktada ulaştıkları seviyeyi ve bölgedeki canlı ticaret hayatını göstermesi bakımından İpek Yoluna paralel bir gelişim gösteren ve farklı bir rota ile Karadeniz'in kuzey toprakları ile Asya'yı birbirine kavuşturan 'Kürk Yolu' dikkat çekmektedir. Bölgedeki yoğun ticaret malzemesine nispetle bu şekilde anılan Kürk Yolu çeşitli göçler neticesinde Doğu Avrupa'ya taşınmış olan pek çok Türk topluluğunun kontrolünde bulunmuş ve bu yol vasıtasıyla dönemin kaynaklarına bölgedeki canlı ticaret hayatını gösteren kayıtlar girilmiştir. Müstakil bir çalışma alanı olarak bilhassa batıda fazlaca ancak ülkemizde neredeyse hiç üzerinde durulmamış bir konu olan Kürk Yolu, Türk kültür ve siyasi tarihinde kritik rollere sahiptir. Bu bağlamda bölgedeki ticaret malzemesi, vergiler, pazarlar, kurulan şehirler ve buralarda Türk topluluklarının rolünün irdelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Turks, one of the most important representatives of steppe civilization, adopted a nomadic lifestyle, but they did not lead merely an ordinary nomadic life. Developments such as agriculture, industry, and urbanization reached an advanced level in the ancient Turkish lands, depending on the conditions. In this regard, the field of trade was also among these developments. In fact, the Silk Road, one of the most important routes in world trade history, was controled by various Turkish communities, and the Turks played critical roles in the cultural interactions along this route. The route known as the Fur Road, which developed in parallel to the Silk Road and connected the northern lands of the Black Sea to Asia via a different path, is notable for showing the level the Turks had reached at that point and the vibrant trade life in the region. The Fur Road, so named due to the intense trade in furs in the region, was controled by many Turkish communities who migrated to Eastern Europe, and records showing the vibrant trade life along the route were preserved in the sources of the period. As an independent field of study, the Fur Road (which received little attention globally and almost none in Turkey) holds critical importance for Turkish cultural and political history. Therefore, it is important to examine the trade materials, taxes, markets, established cities, as well as the role of Turkish communities in the region.