Bozkır Kavimlerinde savaş taktik, araç ve gereçleri (başlangıçtan Göktürk dönemi sonuna kadar)
- Tez No: 162845
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
92 ÖZET Eski Türk yurtlan üzerine yapılan arkeolojik araştırmalar Türk tarihinin M.Ö. 3000-2500 yıllarına kadar gittiğini göstermektedir. M.Ö. VIII. yüzyılda da tarih sahnesine çıkan atlı göçebe kavimleri ön Asya dünyasına yayılarak burada bulunan kavimlerin siyasi ve kültürel hayatlarında önemli değişikliklere neden olmuşlardır. Atlı kavimlerin savaş, taktik, araç ve gereçlerini öğrenmek için en değerli kaynaklar, arkeolojik kazılarda bulunan mezarlar, kaya resimleri ve eşyalardır. Bütün bu maddi buluntularda atlı göçebe kavimlerine özgü sanat biçimi olan“hayvan üslubu”nun en güzel örnekleri görülmektedir. Çalışmanın içerisinde belirtilen kurgan yerleri ve bu kurgan yerlerinden çıkartılan koşum takımları, eyerler, ok uçları, gemler, mızraklar, at iskeletleri, kalkanlar ve yaylar ayrıntılı bir biçimde incelendiğinde hepsinde ok, at, özellik olarak“hayvan üslubu”görülmektedir. Ve bu bilgiler yazılı metinlerde verilen bilgilerle de karşılaştırıldığında başlangıçtan Göktürk Dönemi'nin sonuna kadar olan devrede yer alan Bozkır Kavimleri'nin Ön Asya dünyasındaki kavimler üzerine oldukça önemli etkileri olduğu anlaşılmıştır. At, bozkır çevresinde kendisi ile birlikte savaşa katılan silah arkadaşı olmuştur. Türk milleti“ordu millet”sözcüğü ile anılmıştır. Bozkır coğrafyasında savaşın en önemli teması strateji ve taktik idi. Bozkırın geniş arazilerinin üzerinde belirli hedefler seçilerek, taktikler baskın ve imha hareketleri ortaya koymuşlardır. Bu seçilen taktikler Türk askeri stratejisinin bir parçası olarak düşmanın kontrol altına alınması, yıpratılması ve imha edilmesini öngörmekteydi. Bozkır coğrafyasında askeri teşkilatlanmayı sağlayan devletler güçlü birer imparatorluk haline dönüşmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT Archaeological researches on old Turkish homelands show that Turkish history goes till 3000-2500 B.C. Rider migrant tribes that appeared in 8th Century B.C. spread over frontai Asia and caused important changes in political and cultural lives of the tribes living in that area. The most valuable sources to learn rider tribes' war tactics and tools are graves, rock symbols and goods that were found in archaeological excavations, in ail these tangible findings, the most beautiful metaphors of the animal styles which were the art styles of different tribes can be seen. When the cairns mentioned in this study and the harnesses, arrow tips, bits, iances, horse skeletons, shields and arcs digged out of cairns are investigated, all of them exhibits animal style. And when this information is compared with the information mentioned in written essays, it is understood that steppe tribes which took place from the beginning till the end of the Gokturk period have very important effects over the tribes living in frontal Asia. The horses become companion in arms of the warriors living near steppes. Turkish people were called as“army society”. The most important themes of the war in steppe geography were strategy and tactic. By choosing specific targets over wide fields of the steppe, they exhibited tactical raids and termination movements. These chosen tactics were predicting taking the enemies under control, softening up and destroying them as a part of the Turkish military strategy. The prosperities that perform military organization in steppe geography have become strong empires.