Maliyet kontrol aracı olarak social assistance program (SAP) kullanımına dayalı sorumluluk muhasebesi ve raporlama sistemi ve uygulanması
Responsibility accounting and reporting system with regards to social assistance program (SAP) as cost control tool and a practice
- Tez No: 124690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MALİYET KONTROL ARACI OLARAK SOCIAL ASSISTANCE PROGRAM (SAP) KULLANIMINA DAYALI SORUMLULUK MUHASEBESİ VE RAPORLAMA SİSTEMİ VE UYGULAMASI Fatma Huriye TAN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2003 Danışman: Doç. Dr. Nurten ERDOĞAN Sorumluluk muhasebesi; organizasyon yapısı içinde oluşan, kar ve yatırım merkezlerinin maliyetlerinin sorumluluk merkezlerinde toplanıp rapor edilmesi ve işletme organizasyonundaki kişileri, kontrol etmekle sorumlu oldukları maliyetlerle doğrudan ilişkili kılarak maliyet kontrolünü daha düzenli bir hale getirmek için geliştirilmiş bir muhasebe sistemidir. Sorumluluk muhasebesi; işletmelerde etkin maliyet kontrolü sağlanmasını ve performans ölçümünü amaçlar. SAP kullanımına dayalı sorumluluk muhasebesi ve raporlama sistemini incelemeyi amaçlayan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, maliyet kontrolü ve maliyet kontrol aracı olarak standart maliyetleme sistemi, maliyet kontrolü ve sorumluluk muhasebesi ilişkisi konulan yer almaktadır. İkinci bölümde, sorumluluk muhasebesi ve raporlama sistemi ile sorumluluk merkezleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, maliyet kontrol aracı olarak SAP kullanımına dayalı sorumluluk muhasebesi ve raporlama sisteminin işleyişine değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; diğer bölümlerdeki teorik bilgilerden yararlanılarak yapılan bir uygulama yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Responsibility Accounting is a system developed for the reporting and gathering of accounts formed inside of organizational structure in responsibility centers, and to organize accounting control with direct regards to accounts people in the administration organizations are responsible of controlling.Responsibility accounting aims control of effective cost in administrations and measurement of performance. The study aimed in responsibility accounting and reporting system depending on the use of SAP as a cost control tool is formed of four sections. In the first section of the study ; cost control, costing system as cost control tools, and responsibility accounting subjects take place. In the second section; responsibility accounting and reporting system along with responsibility centers have been discussed. In the third section; responsibility accounting and reporting system with regards to SAP usage as a cost control tool. In the fourth,final, section; an application carried out with the help of theoretical information in other sections is discussed.