Bankacılık hizmetiçi eğitimi için bir çevrimiçi eğitim tasarımı
Desingning on online education for inservice banking training
- Tez No: 124689
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU BANKACILIK HİZMETİÇİ EĞİTİMİ İÇİN BİR ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM TASARIMI Muharrem Erdem Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 2003 Danışman: Prof. Dr Ali Ekrem Özkul Bu çalışmanın temel amacı, bankacılık hizmetiçi eğitim uygulamalarında çevrimiçi eğitim ortamından nasıl yararlanılabileceğini ortaya koymaktır. Bu amaçla bir model önerisi geliştirilmiştir. Ortaya konan model önerisinde öncelikle modelin yapısı ortaya konmuştur. Modelin yapısı, modelin gereksiniminin ortaya konması, analizinin yapılması, tasarını ve modelin öğelerine ilişkin açıklamaları içermektedir. Daha sonra modelin işleyişi ve maliyet analizi ESBANK'a ilişkin bir örnek olay üzerinde açıklanmıştır. Çalışma, genel tarama modelinde yürütülmüştür. Verilerin toplanması sürecinde belge tarama, uzmanların görüşlerini alma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucu, bir kurumun (Esbank) çevrimiçi eğitim etkinlikleri gerçekleştirmek için üç yaklaşım benimseyebilecekleri ortaya konmuştur. Bu yaklaşımlardan ilki kendi personelini yetiştirerek, gerekli yazılım ve materyalleri kendisinin hazırlaması sonucu çevrimiçi eğitimi gerçekleştirmektir. İkinci yaklaşım ise kurumun özellikle materyal geliştirme konusunda dışarıdan destek ve hizmet alarak gerçekleştirmeyi içermektedir. Üçüncü yaklaşımda ise kurumun, çevrimiçi eğitim hizmetini dışarıdan almasıdır. Ortaya konan hesaplamalar göstermiştir ki, özellikle ilk iki yaklaşımın maliyeti geleneksel yüzyüze eğitime göre çok daha düşüktür. Üçüncü yaklaşım da, eğer eğitime katılacak personel sayısı arttırılabilir ve bu nedenle hizmetin alınacağı kurumla anlaşılırsa yüzyüze eğitime göre daha az maliyetli olabilir. Sonuç oalrak, tüm koşullarda çevrimiçi eğitimin bankacılık alanında geleneksel yüzyüze eğitime göre daha düşük maliyetli ve kurumlar için daha kazançlı bir uygulama olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESINGNING AN ONLINE EDUCATION FOR INSERVICE BANKING TRAINING Muharrem Erdem Division of Distance Education Anadolu University Institute of Social Sciences, February 2003 Advisor: Prof. Dr Ali Ekrem Özkul The main goal of this study is to reveal how to use online education in inservice banking training. As a consequence a model has been developed. First of all, structure of the model has been shown. This structure consists of rational, analysis, design of the model and explanations about its components. Then, implementations of the model and its financial analysis have been explained by using a case related to ESBANK. The design of the study was based on literature review and conversations with experts. As a result, it has been revealed that there are three approaches an institution can use to implement online education activities. The first approach is training the institution's own personnel and preparing the materials in-house. The second one includes having outside support and service especially in the process of preparing materials. The third approach is buying the online education service from an outside vendor. The analyzes have shown that especially the costs of first two approaches are lower than traditional face-to-face training activities. Cost of the third approach also might be lower when the number of the participant personnel can be increased and made special arrangements with the outside vendor. Consequently, it can be claimed that the online education costs less comparing to traditional face-to-face education and is more beneficial for the institutions in the field of banking. m