Kalkınma stratejileri ve istihdama etkileri: Türkiye örneği
Development strategles and employment: Turkish experience
- Tez No: 124691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KALKINMA STRATEJİLERİ VE İSTİHDAMA ETKİLERİ TÜRKİYE ÖRNEĞİ Kemal VAROL iktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül, 2003 Danışman: Yrd.Doç.Dr.BüIent GÜNSOY Bu çalışmada işsizlik sorunu ve kalkınma stratejileri arasındaki -ilişki, 1960 sonrasındaki Türkiye örneği dikkate alınarak araştırıldı. Biz, kalkınma stratejisinin işsizlik sorunu üzerindeki önemini tartıştık. Çalışmamız, Türkiye ekonomisinin tarihsel ve karşılaştırmalı araştırması üzerine kuruludur. Bu çalışmanın amacı iki yönlüdür. İlk olarak, kalkınma stratejisinin işsizlik oranı üzerindeki rolü teorik bir çerçevede analiz edilmiştir. İkinci olarak Türkiye'deki kalkınma stratejisi değişikliklerinin işsizlik oranlarına etkisi tarihsel perspektifle incelenmiş ve Türkiye'de ihracata dönük sanayileşmeye geçildiğinde işsizlik oranlarının düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill -\> '> "-^ ABSTRACT We investigate the correlation of unemployment problem and development strategies in Turkey since 1960. We argue that development strategy is an important factor on unemployment problem. Our claim is based on a historical and comparative research of Turkish Economy. The aim of this paper is two-fold first; we analyze the role of development strategy on unemployment rates in a theoretical from work. Second, we examine the impact of Turkish unemployment rates in historical perspectives and find that unemployment rates will fall when the development strategy is export-oriented industrialization strategy in Turkey.