Alman dışavurumculuğun tarihsel gelişim içerisinde animasyona etkisi ve konu üzerine bir deneme
German expressionism's effects on animation through historical development and an experimentation on the subject
- Tez No: 124692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SABAHATTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZÜ ALMAN DIŞAVURUMCULUĞUNUN TARİHSEL GELİŞİM İÇERİSİNDE ANİMASYONA ETKİSİ VE KONU ÜZERİNE BİR DENEME. İpek Torun Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi, Şubat, 2003 Danışman: Yrd. Doç. Sebahattin ÇALIŞKAN Bu çalışmanın temelinde, aşağıdaki ön koşullar bulunmaktadır.. Bir sanat akımı, belirli bir zaman dilimi içerisinde ortaya çıkıp, akıma ait en belirgin eserler yine aynı zamanda üretilse de, akımın etkisi daha sonraki bir tarihte yapılmış bir eserde görülebilir.. Bir sanat akımı, belirli bir geçmişin getirdiği birikimlerle ülkesel özellikler gösterse de ülkelere ait değildir. Benzer koşulların varlığıyla benzer yaklaşımlar gerçekleştirilebilir.. Animasyon filmleri, bir sanat akımını yansıtmak ya da yeniden yorumlamak için en az diğer sanat dallan kadar yeterlidir. Bu önkoşulların dahilinde, Türkiye'de daha önce animasyon alanında uygulanmamış bir akım olan Dışavurumculuğun, tarihsel ve mekansal bağlarının ötesinde, doğduğu yer ve zamanın dışında, günün anlayışlarıyla yeniden yorumlabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmada amaçlanan ilk örnekleriyle birlikte bugün dahilinde bazı filmlerde görülen dışavurumcu estetik anlayışının, bir animasyon filmine uyarlanmasıdır. İlk bölümde, Dışavurumculuğun tarihsel gelişimi, sanat dallarına etkileri, 20. yüzyıl ilk yansında Almanya'da Nasyonel Sosyalizm ile ilişkisi, Dışavurumcu Alman sinemasındaki faşizan yaklaşımlar, bu filmlerdeki estetik anlayış ve psikolojik öğelerle, bu öğelerin daha güncel filmlerdeki yansımaları incelenmiştir. İkinci bölümde, konu üzerine yapılacak bir animasyon filmi denemesinde, yapılan araştırmanın ışığında elde edilen verilerden ve uygulanan animasyon yöntemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan uygulamanın konusunu ve içeriğini oluşturan öğelerden sözedilmiş, film için uygulanan tasarımlar yer almıştır. Dördüncü bölümde, uygulamanın, yapılan araştırmanın ışığında, konu, içerik, biçim ve öz olarak Dışavurumculukla paralel olan, ve bağdaşmayan yönlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GERMAN EXPRESSIONISM'S EFFECTS ON ANIMATION THROUGH HISTORICAL DEVELOPMENT AND AN EXPENIMENTATION ON THE SUBJECT The following statements are essential in the preperation of this study.. Although a movement of art is to appear in a certain period of time and the most characteristic examples of the movement are given in that certain period, the influence of the movement can be recognised on a piece of work created thereafter.. Although a movement of art bears national characteristics, regarding the social and historical background of the country it has been brought in; it doesn't belong to nations. That is to say; similar conditions may result with the creation of similar approaches.. Animated film is a medium capable in both reflecting, recreation and interpretation of a certain movement of art, as successful as any other art form. On the interior of these conditions, the possible re-interpretations on expressionism with today's understanding is being researched, disregarding its background affilations to its birthplace and era and as an approach that has not been practised on the medium of animation in Turkey. The aim of the study is to adapt the expressionist esthetics to an animated film, in a way that can be observed in some examples of today's cinema; along with its former applications. In the first section, the historical progress of expressionism, its effects on various art forms, its relations to the German national socialist movement of early 20 century, the fascist approaches in German expressionist cinema, the aesthetic and psychological elements in these movies and the consequences of these elements are considered. In the second section, concerning the experimentation of an animation movie related to the subject, the output that has been refined by the emphasis of the research and the techniques that have been used are being reflected. In the third section, the elements that form the subject and the contents of the process that have been done are determined, and the designs that have been used for the movie take place. In the fourth section, the process -with the emphasis of the research- is considered by means of subject, components, form and core, in the ways that it is similar and dissimilar with expressionism.