Elektronik ticaret ve Eskişehir'de metal eşya, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ'lere) yönelik bir araştırma
Electronic commerce and search about sme's which related to metalic objects mechanical equipment and eleckronical tools industry in Eskişehir organizational industry
  1. Tez No: 124694
  2. Yazar: ELİF EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ELEKTRONİK TİCARET ve ESKİŞEHİR'DE METAL EŞYA, MAKİNE TEÇHİZAT ve ELEKTRİKLİ ALETLER SEKTÖRÜNDEKİ KOBİ'LERE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Elif EROĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2003. Danışman: Prof. Dr. Rıdvan KARALAR Bilginin üretilmesi, işlenmesi ve iletilmesindeki gelişmeler bilgiyi elektronik ortama taşımıştır. Bilgisayarların ağ şeklinde belli bir protokolle birbirlerine bağlanmaları sonucunda birimler arası fonksiyonel bilgi akışı sağlanmıştır. İşletmenin kendi birimleri arasındaki iletişimini sağlayan intranetler, daha sonra buna işletmenin izin verdiği ek müşteri ya da başka firmaların katıldığı ekstranetlere dönüşmüştür. Son olarak da potansiyel kullanıcıların kendi bilgisayarlarıyla birbirlerine bağlı başka bilgisayarlara bağlanması anlamına gelen internet ortaya çıkmıştır. Günümüzde işletmeler, bilgi ve iletişim teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, coğrafi sınırların kalktığı ve müşterinin tüm dünya olarak tanımlandığı, üretim ve tüketimin dünya ölçeğinde planlandığı rekabetçi pazar ortamında faaliyet göstermek durumundadırlar.bu koşullarda işletmeler, teknolojik olanakları kullanarak, elektronik ticaretle her an müşteriye hizmet verebilir duruma gelmişlerdir. Elektronik ticaret KOBİ'ler için, yeni pazarlara erişmek ve rakipleriyle rekabet edebilme konusunda çok önemli olanaklar sunmaktadır. KOBİ'ler elektronik ticaret sayesinde yüksek yatırım ve harcama yapmak zorunda kalmadan birçok pazara girebilme, bu pazarlara ürün ve hizmet sunabilme olanağına sahip olabilmektedirler. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, elektronik ticaret kavramı ve boyutları genel olarak açıklanmaktadır. İkinci bölümde, KOBİ'ler ve KOBİ'lerde pazarlama aracı olarak elektronik ticaretin kullanılması anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Eskişehir'de, metal eşya ve makine teçhizat ve elektrikli aletler sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ'lerde elektronik ticaret kullanımına ilişkin bir anket uygulaması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Producing, using and development of presenting knowledge carries information to electronic environment. Since computers are connected to each other by certain protocols, information can go around functionally. Intranets, which make connections between units of business, can be turned into extranets by adding additional customers or other firms. Hence, Internet occurred by potantional users who have connections between each other via computers. Nowadays firms have no geographic borders and customers are recognized as the whole world. Production and consumption are planned for the world scale and they have to act in competitive market environment. Under these circumstances firms use technological opportunities and by using electronic commerce they can reach customers at any time. For SME's e-commerce is there to reach for the new markets and they have very important opportunities to rival with their opponents. With electronic commerce SME's can enter lots of markets without being have to invest highly and spend more, and in these markets they have the chance to provide low-cast, high quality products. This study consists of three chapters in the first chapter the meaning of electronic commerce and its dimensions will be explained. In the second chapter SME's and usage of electronic commerce as a way of marketing tool at SME's will be discussed. Lastly in the third chapter a questionnaire about SME's, which are related to metalic objects, mechanical equipment and electronical tools industry, situated at Eskişehir organizational industry will be placed.