Fen Lisesi ile Ömer Seyfettin Lisesi öğrencilerinin denetim odağına göre bazı değişkenler yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 12482
  2. Yazar: HAKKI ENGİN GİDERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER ACAR(VOLTAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmada aşağıdaki şu sorulara yanıt aran mıştır: özel fen eğitimi veren ve sınavla öğrenci alan Ankara Fen Lisesi ' nin öğrencileri, normal bir lise olan ömer Seyfettin Lisesi öğrencilerinden daha içten denetimli midir? Cinsiyet, sınıf düzeyi, ilkokul ve ortaokul başa rı algısı, anne ve babanın eğitim düzeyi, yaşamın ço ğunun geçtiği yer, annenin çalışıp çalışmamasına g-öre her iki okul öğrencilerinin denetim odağı puanları karşılaştırıldığında Ankara Fen Lisesi öğrencileri da ha mı içten denetimlidir ? Bu araştırmada veri toplama aracı olarak Nowicki- Strickland Denetim Odağı ölçeği ve araştırmacı tara fından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmış tır. Araştırma 200 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir, istatiksel analizler 't' testiyle yapılmış, önemlilik düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular Ankara Fen Lisesi öğrencile rinin ömer Seyfettin Lisesi öğrencilerinden daha içten denetimli olduğunu, karşılaştırmalar sonucunda Ankara Fen Lisesi öğrencilerinin ömer Seyfettin Lisesi öğren cilerinden her değişken düzeyinde daha içten denetimli olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, fallowing problems have been studied. Do the students of 'Fen High School' (Science High School) who are accepted through a special test get less scores from Kfowicki -Strickland Locus of Cont rol Scale than the students of Ömer Seyfettin High Sc hool who are accepted to the school without any test ? Sex, achievement perception of primary and middle school, education levels of parents, enviroments of students and the status of mother (mother's working or not) have been used as dependent variations. According to this variations, do the students of Fen Lisesi (Science High School) get less scores than the stu dents of Ömer Seyfettin High School? In this research, Howicki-Strickland Locus of Control Scale and questionnare prepared by the reseat - her have been used and they have been applied on 200 students from both schools. ForThe statistical analysis of data 't' test -has been used. The level of signifi- ance accepted is 0. 05. The findings of resarch have demonstrated that, the students of Fen High School have more internal locus of control than the students of ömer Seyfettin High School. As a result, it has been found that the students of Ankara Fen High School have more internal locus of control than the students of ömer Seyfettin Lisesi, according to the some dependent variations used in this research. vi