Turizm işletmelerinde kalite maliyetlerinin minimizasyonu ve kalitenin iyileştirilmesi - bir uygulama-
The Minimization of quality-cost and quality improvement in tourism management-a practice
  1. Tez No: 124871
  2. Yazar: RIZA VOLKAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
188 ÖZET Günümüz ülkelerinin önemle üzerinde durdukları turizm, ülkemiz için ekonomik bir kaynak durumundadır. Bu alanda göstereceğimiz başarı, hem bizim için hem de ülkemiz için gelişim imkanı sağlayabilir. Turizm sektörünün önemli bir parçası olan turizm işletmeleri, teknolojik ve yönetsel gelişmelerle yakın ilişki içerisinde olmak zorundadır. Çünkü turizm evrensel özelliklere sahiptir. Turizm alanındaki kalite anlayışları evrensel kalite araçlarını ve evrensel standartlarda kaliteyi gerekli kılmaktadır. Bu gereklilik başarılı olmanın yani çok kaliteli bir hizmetle mümkün olan en yüksek kârı elde etmek içindir. Yüksek kalite ve yüksek kâr arayışı, yaşadığımız son yirmi yılda yeni yönetsel anlayışlara ulaşılmakla daha profesyonel gayretlere ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bugün bulunduğumuz noktada toplam kalite yönetimi bu profesyonelleşmenin ulaştığı noktayı sembolize etmektedir. Bu yönetim anlayışının temel amacı; işletme müşterilerini kaliteli bir hizmetle memnun etmek ve bunun sonucu olarak kârlılığa ulaşmaktır. Bu anlayışın işletmeye dönük boyutu, kalite-maliyet ikilisiyle yakından ilgilidir. İşletmeler açısından“en az maliyetle mümkün olan en çok kâr”ulaşılmak arzulanan hedeftir. Bu yönetim anlayışı öncesinde maliyet ile kâr arasındaki düz orantı artık ters hale gelmekte ve bunun örnekleri toplam kalite yönetimine geçen işletmelerde görülmektedir. Ancak bunun için bir geçiş döneminin olması doğal karşılanmalıdır. Bu çalışmada toplam kalite yönetimi uygulayan Bilkent Otel-Ankara'nın kalite serüveni incelenmiştir. Bu işletmenin toplam kalite yönetimine geçişte hareket noktaları, zorlukları ve sağlanan gelişmeler incelenerek bu geçişin kalite ve kalite maliyetlerine olan etkileri ele alınmıştır. Kalite maliyetlerinin toplam kalite yönetimi açısından önemi, kalite maliyet unsurlarının birbiriyle ilişkisi ve kalite maliyetlerinin minimizasyonu tezimizin odak noktalarını oluşturmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm ve kalite-maliyet kavramları çerçevesindeki konular ele alınmıştır. İkinci bölümde yüksek bir kalite ve düşük bir maliyet hedefine ulaşmada toplam kalite yönetiminin işlevi ele alınmış tarihsel ve kavramsal değerlendirmeler yapılarak bunun hedeflerle ilişkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise toplam kalite yönetimi ve kalite maliyetlerinin minimizasyonu açısından Bilkent Otel-Ankara incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
189 SUMMARY Tourism which is important for many countries is an economical resource for our country. The success we will show in this area contributes country an us. Tourism companies an important part of tourism sector must be closely related with technological and admisitrative developments. Because tourism has global features. The quality notions in the tourism sector requires glabal quality resources and global standards and quality. This requierment is for being succesful that is to say gaining maximum profit from very good service. The search for high quality and high profit has shown that in last two decades we need more professional struggle to reach new admisitrative notion. Total quality management symbolizes the point of profesionality that we have reached today. The main point of tihis management notion is to please customers and as a rusult make profit. The administrative dimension of this notion is closely related with quality-cost. Reching maximum profit with minimum cost is an objektive for companies. This is observed in companies which apply this management notion. But it should be considered that an interval is normal. The signifance of the quality-cost in respect of total quality management shapes the focus of the thesis of the minimization of quality-cost and the relations of quality-cost elements. The study consists of three parts. In the first part subjects concerning tourism and quality-cost have been dealt with, in the second part the function of total quality management concerning low cost and high quality has been with and historical and conceptual evaluations have been made. Finally in the third part Bilkent Otel-Ankara has been analyzed in terms of total quality management. In the third part, Bilkent Hotel-Ankara is researched in respect of the minimization of total quality management and quality-cost. __aBa*tf0&