Konaklama işletmelerinde kalite güvence sistemi içinde kalite maliyetlerinin analizi
Cost of quality analysis in the quality assurance system for the hospitality industry
- Tez No: 72900
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Kalite işletmelerin gelir ve giderleri üzerinde çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bir çok işletme için, kalite artı maliyet anlamına gelmektedir. Oysa günümüzde hızla artan rekabet, günün şartlarına uyumu da beraberinde getirmekte, işletmeleri kalite üzerine yatırım yapmaya zorlamaktadır. ~*, r-* - Klasik yönetici mantığı ile çelişen kalite, işletmelerin kârlılığım olumlu yönde etkileyebilmektedir. Bu amaçla yapılan her türlü yatırımın ve işleınîn rnaliyetler bazında incelenmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirce kaöteden İstenilen sonucun alınması güçleşecektir. Bir çok sektör içinde genel kabul görmüş olan te&te yönetimi ve kalite güvence sistemi, konaklama endüstrisi için de yakın bir zamanda geçerli olacaktır. -_ -*?-, ? " Bu çalışmada, konaklama işletmelerinin yapacakları kalite ile ilgili her türlü çalışmanın maliyetlerinin izlenmesi, incelenmesi, kontrol ve analiz.,.edüebilnıea için gerekli olan şartlar ele alınmış ve bu amaca yardımcı olacak teknikler bir model üe birleştirilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana amacı kalite maliyetlerinin analiz edilmesidir. Bu amaçla öncelikle diğer sektörlerdeki çalışmalar ele1 alınmış, daha sonra bu çalışmalar konaklama işletmelerine uyarlanmıştır. Bu verilerden hareketle, çalışmada, kalite maliyetlerinin kantitatif olarak bütçelenmesine ilişkin, istatistiki bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelden yola çıkılarak kalite mahyeüeii hem mevsimsel dalgalanmaların olduğu dönemler için, hem de olmadığı dönemler içiiî;
Özet (Çeviri)
Quality affects a company's economics through its «Sect -oayncome and its effect on costs. Quality cost is assiduously avoided by many organizations in the belief that it is costly and will adversely affect profit. This belief in ^adverse cost impact has been confirmed by experience with inefficient quality systeins^^stoBSJiot properly tailored to the operation. Profit can be achieved by maintaining the required level of quality while at the same time minimizing the cost of quality. In order to accomplish this, the costs of quality must be measured, analyzed and controlled..,“-.-:-;..-?>-_ iff The cost of quality is a significant part of the product cost It is different for various industries. Although the principles of quality cost analysis are valid for all kind of businesses, applying them in practical way to a specific situation requires a flexible approach to match the economics and practices of an individual business. ***** *”In this research, cost of quality system has been adapted to the hospitality -r- industry. And then new theoretical model has been developed £oe Jhe industry. This, model can be further refined to obtain more accurate models fox specific industries. M.