Elektronik ticaret ve küreselleşme
Electronic commerce and globalization
- Tez No: 124899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Anahtar Kelimeler :Elektronik Ticaret,KüreselleşmeYirmi birinci yüzyıla ^girerken dünya, siyasi blokların ortadan kalktığı, her alanda küresel eğilimlerin güçlendiği, teknolojik gelişmenin sınır tanımaz bir şekilde önemli değişimlere yol açtığı bir döneme girmiştir. Bu süreç hızla devam etmektedir. Dünyanın tek bir pazar haline gelmesi anlamına gelen küreselleşme, bu süreç içerisinde güçlenmiştir. Haberleşme ve ulaştırma teknolojilerindeki hızlı gelişme ise dünyayı küreselleşmeye doğru götürmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın son döneminde bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişme sonucu elektronik ticaret giderek yaygınlaşmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan bu gelişmeler sayısal biçime dönüştürülmüş, yazılı metnin, ses ve video görüntülerinin çok hızlı bir şekilde işlenmesine, iletilmesini ve depolanmasını olanaklı kılmıştır.. İşte bu gelişmeler elektronik ticarete stratejik bir önem kazandırmaktadır. Günümüzde yaşanan küreselleşme tartışmaları ekonomik, siyasal, kültürel ve sosyal bir çok açılımları beraberinde getirmektedir. Bu tartışmalar ile ön plana çıkan en önemli kavram“rekabet olgusu”dur. Rekabet, günümüzdeki değişim paradigmalarını net bir şekilde ifade eden kavramdır. Son on yılda dünya ekonomisine bakıldığında global sermayenin ağırlığının hissedildiğini söylemek mümkündür. Diğer yandan bu gelişmelere paralel olarak çokuluslu şirketlerin hızla çoğalması da küresel ekonominin varlığını ve gücünü teyit etmektedir. Küresel ekonomi tartışmalarına bağlı olarak gelişen; rekabetin bir başka enstrümanı olarak elektronik ticaret tüm dünyada hızla yayılmaktadır. Bu açıdan tez dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tezde ortaya konulmak istenen esas fikirleri içermektedir. İkinci bölümde bilginin ve bilgi çağının günümüzdeki durumu ortaya konduktan sonra, bu gelişmelerin küreselleşme ile olan ilişkisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde elektronik ticaret, onun güncel hayatla olan ilişkisi ve etkileri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise dünyada elektronik ticaretin durumu, çeşitli ülke ve kuruluşların elektronik ticarete dönük politikaları üzerinde durulmuş, küreselleşmeye doğru e- ticaretin önemi vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
Keywords Electronic Commerce,GlobalizationThe definition of electronic commerce, financial effects of electronic commerce and the effects of electronic commerce to globalization are the main parts of my thesis At the begimng of the 21“ century, there has a political and economic revolution being observed. Information technology has had a profound impact on almost every aspect of our lives. One of the areas that have been affected by information technology is retailing. This has been due to the introduction of E-commer ce. Indeed E- commerce has had a great impact on the traditional retail businesses. The greatest impact is seen in the start up costs and general costs of running a business using e-commer ce compared to those incurred by their brick and mortar counterparts For some businesses, it has been found significantly cheaper to trade on the Internet than to actually do so in a physical store. The study is divided into four main parts. In each part, the subjects were mentioned brieflv ”d rr,, T °J“Introduction”In the 7 part: The Internet and new technology, which is the most outstanding factor in the new economic platform has been covered.l ? !nJhe/d?T: Y6f0CUSed °n e-com^ce and its effects as a main topic of this study. We defined it and tried to explain that; how it is evaluate from past to present Finally we presented advantages and disadvantages of e-commerce. In the 4 part: Numerical data was used to explain the capacity of e- commerce in the world. Furthermore, we studied regional and international Tr'r'TZ eZrfrİ Wi? $pread °fe-com^^e. For this purpose; the studies of hU, UECD, G7, UN and the other international organisations were examined. As a last part we concluded this study under the title of“Conclusion”