Ekonomik küreselleşme sürecinde elektronik ticaret ve vergilendirme sorunları
Electronic commerce arising from economic globalization and taxation issues
- Tez No: 120713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BAYAZITLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
128 ÖZET Başaran, Fehmi, Ekonomik Küreselleşme Sürecinde Elektronik Ticaret ve Vergilendirme Sorunları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman : Doç. Dr. Ercan Beyazıtlı 129 s. Küreselleşme sürecinde ortaya çıkan elektronik ticaret, 21 'inci Yüzyılın en büyük ekonomik gelişmesi olma potansiyeline sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ivme kazandırdığı elektronik ticaret, global yaşam kalitesinin düzeltilmesi ve ekonomik refahın yaygınlaştırılmasının yanısıra sanayileşmiş, yükselen ve gelişmekte olan ülkelerde gerçek büyüme ve istihdam sağlama potansiyeli taşımaktadır. Küresel bir ekonomide basan için hükümetler işbirliğini yoğunlaştırmalı ve küresel konularda etkin yönetim için uluslararası çerçeveler sağlanmasına çaba harcamalıdırlar. Vergilendirme konulan da bu çerçeveye dahildir. Gelir idareleri elektronik ticaret potansiyelinin hayata geçirilmesinde önemli bir role sahiptir. Hükümetler, içinde küresel pazarda elektronik ticaretin elverişli bir yer tutabilmesini sağlayacak bir mali ortam oluşturulmasına çalışmalıdırlar. Böylece vatandaşların beklediği kamu hizmetlerinin gerektirdiği geliri sağlayacak adil bir vergi sistemi oluşturulmuş olacaktır. Geniş bir biçimde genel kabul görmüş vergileme ilkeleri olan tarafsızlık, etkenlik, belirlilik, basitlik, verimlilik, eşitlik ve esneklik ilkeleri elektronik ticarete de uygulanmalıdır. Başka bir deyişle geleneksel ticarette gelir idarelerine yol gösteren vergileme ilkeleri elektronik ticarete ilişkin olarak da geçerli olmalıdır. Ancak bu ilkelerin yetersiz kaldığı hallerde bazı değişikliklere gidilmelidir. Bütün bu ilkelerin elektronik ticarete uygulanmasında elektronik ticaret işlemlerine bir ayrancılık yapılmamalıdır. Ayrıca çifte vergilendirme ve istenmeyen vergilendirmeden kaçınılmayı sağlayacak bir düzenleme de getirilmelidir. Bu çalışma, aynı zamanda OECD Model Vergi Anlaşması ve OECD Transfer Fiyatlan Rehberinde bulunan mükellef hizmetleri, vergi idaresini iyileştirme, tüketim vergileri, uluslararası vergi düzenlemeleri ve işbirliği konularını da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY Başaran,Fehmi,Electronic Commerce Arising From Economic Globalization and Taxation Issues, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. Ercan Bayazıtlı,129p. For a global economy to succeed, governments must intensify their co operation and provide international frameworks for the effective management of global issues. Taxation is no exception. Electronic commerce arising from globalisation has the potential to be one of the greatest economic developments of the 21st century. Electronic commerce and the information and communication technologies which underlie this new way of doing business will provide opportunities to improve the global quality of life and economic well being and have the potential to spur growth and employment in industrialised, emerging and developing countries. Revenue authorities have a role to play in ensuring that this potential is realised. Governments must provide a fiscal climate within which electronic commerce can achieve its proper place in the global marketplace, weighed against the obligation to operate a fair and predictable taxation system that provides the revenue required to meet the legitimate expectations of citizens for publicly provided services. The widely accepted general tax principles of neutrality, efficiency, certainty, simplicity, effectiveness, fairness and flexibility should apply to electronic commerce. I also believe that at this stage of development in the technological and commercial environment, existing taxation rules can implement these principles, although new or modified measures are not precluded provided that they are intended to assist in the application of the existing taxation principles, and are not intended to impose a discriminatory tax treatment of electronic commerce transactions. In this context, it is also important to avoid an unfair distortion of competition which would result from a de facto double or non-taxation of electronic commerce. This work also covers the areas of taxpayer service, tax administration, consumption tax and international taxation norms like those found in the OECD Model Tax Convention and the OECD Transfer Pricing Guidelines.