Elektronik ticaret ve işletmeler arası elektronik ticaret uygulamaları üzerine bir araştırma
A research about e-commerce and e-commerce studies on business to business
  1. Tez No: 147241
  2. Yazar: DEMET NİMET ESAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Küreselleşme ile birlikte ulus-devlet anlayışından uzaklaşılarak global pazara hakim olma anlayışı ön plana çıkmıştır. Bu süreç içerisinde sanayileşmiş ülkelerde, toplumun temel niteliklerinde köklü değişimler ortaya çıkmış, bu yeni toplumu tanımlamak için“Bilgi Toplumu”kavramı kullanılmıştır. Bilginin her alanda ve hızlı bir şekilde yayılması bu yeni sürecin en önemli özelliklerinden biridir. Bilgi ve iletişim sektörlerinin ortaya çıkması ve internet teknolojileri ile bütünleşmesi ticarete yeni bir boyut kazandırmış ve elektronik ticaret olarak adlandırılmıştır. Elektronik ticaret, ağ ekonomisine bağlı bilgisayar ve iletişim araçları üzerinden yapılan ticarettir. Artan rekabet ortamında firmaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için bu yeni oluşuma ayak uydurmaları gerekmektedir ve bu kaçınılmazdır. Aksi halde faaliyetlerini sürdürmeleri pek mümkün görünmemektedir. Bu çalışmada, elektronik ticaretin ve işletmeler arası elektronik ticaretin işletmelerce tercih edilme nedenlerinin, avantaj ve dezavantajlarının ve karşılaşılan sorunların sektörler açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, küreselleşme, yeni ekonomi kavramları ile bir giriş yapılarak, elektronik ticarete geçilmiş geniş bir şekilde ele alınmıştır. Elektronik ticaret kavramı, elektronik ticaretin tarafları, kapsamı, modelleri, etkileri, araçları, avantajları, dezavantajları ve karşılaşılan sorunları, güvenlik ve ödeme araçları incelendikten sonra işletmeler arası elektronik ticarete geçilmiş ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Son olarakta küçük ve orta ölçekli işletmelerde elektronik ticaret ele alınıp incelenmiştir. İkinci bölümde ise, küçük ve orta ölçekli işletmelerin işletmeler arası elektronik ticaret uygulamaları üzerine istanbul Kadıköy ilçesinde yapılan bir araştırma sunulmuştur. Uygulamada, İstanbul Sanayi Odası'na bağlı Kadıköy ilçesinde faaliyet gösteren 277 işletmeye tam erişim sağlanmıştır, işletmelerden hangi sektörde faaliyette bulundukları, çalışan işçi sayısı, e-posta adreslerinin ve web sitelerinin olup olmadığı sorularına cevap vermeleri istenmiştir. Daha sonra elektronik ticareti tercih etme nedenlerinin, elektronik ticaretin işletmelere sağladığı avantajlar ve dezavantajların, işletmelerin elektronik ticarete girişte karşılaşabilecekleri sorunların sektörlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Sonuç olarak, işletmelerin elektronik ticareti tercih etme nedenleri olarak belirtilen 18 yargının 7 tanesinin sektörlere göre farklılık gösterdiği, geri kalan 11 tanesinin sektörlere göre farklılık göstermediği görülmüştür. Elektronik ticaretin işletmelere sağladığı avantajlar ve dezavantajlar olarak belirtilen 21 yargıdan 3 tanesinin sektörlere göre farklılık gösterdiği geri kalan 18 tanesinin sektörlere göre farklılık göstermediği görülmüştür, işletmelerin elektronik ticarete geçerken karşılaştıkları sorunların ise sektörlere göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The ideal of domating the Global market has become dominant through globalization whereas leaving the nation state concept aside. During this progress, in industrialized countries some very changes have occurred affecting the basic characteristics of the society and indeed the concept of“Information Society”began to be used to identify this new mass. Fast and all over diversified movement of information is one of the most significant features of this progress. Trades came to acquire a new dimension via union of internet with newly generated information and and communication industries; so called electronic trade. Electronic trade is the economic interaction via networked computers and communication tools. In this ever hardening competitive environment, the companies inevitably have no other change but adapting themselves to such new happening, for to survive. Contrary, it seems impossible for them to keep on their activities. This study demonstrates the preference causes, advantages and disadvanteges of electronic trade and inter-companies electronic trade, plus if the faced problems differ per industry. In the first part of the study, an introduction is made starting with the concepts globalization and new economy, then entered into electronic trades for to analyze it at length. After focusing on e-trade matters including very concept, parties of electronic trade, coverage, models, effects, tools, advantages, disadvantages and faced respective problems with security and payment ways, the study is directed towards inter-companies electronic trading to analyze in detail. Second part presents a research conducted in Kadıköy district of Istanbul that had focused on electronic Trade Practices among small and medium scale companies. Within the research, 277 active companies, registered to Istanbul Chamber of Industry and Commerce, located in Kadıköy have been fully reached. The companies are asked to answer the questions regarding their industries, worker figures, owned electronic mail addresses and functionalized web sites. Afetr wards companies are questioned by means of their reasons to prefer electronic trade, and study focused on the advantages and disadvantages of electronic trade towards the companies with concentrating on if problems differ per industry (sector) while starting electronic trade. Consequently, it has been seen that among 18 judgments, shown by the companies as preference cause for electronic trade, 7 differ per industry thus remaining 1 1 stay unchanged for all industries. Among 21 judgment, stated by the companies as advatages and disadvantages of electronic trade for enterprises, 3 differ per industry thus remaining 18 stay unchanged for all industries. Finally it has been concluded that the electronic trade entrance (starting period) problems had not been differing per industry.