İlkokullarda sağlık hizmetleri
- Tez No: 12491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Okul Bağlığı hizmetleri; öğrencilerin ve okul per sonelinin sağlığını değerlendirmek, öğrencilere velilere ve diğer ilgililere değerlendirilen bulgular ışığında ö nerilerde bulunmak iyileştirilebilir sağlık sorunlarının düzeltilmesi konusunda öğrenci ve velileri yönlendirmek, özürlü çocukların belirlenmesine ve eğitimlerine yardım cı olmak, bulaşıcı hastalıkları kontrol etmek, ani hastalık ve sakatlanmalarda ilk yardım yapmak amacıyla düzenlenmiş etkinlikler bütünüdür. Okul sağlığı hizmetleri bir ekip işidir. Bu ekip he kim, diş hekimi, hemşire, öğretmen, rehber öğretmen, okul psikologu, çevre sağlığı teknisyeni, sağlık memuru, ana- baba ve okul müdüründen oluşmalıdır. Okul sağlığı hizmet lerinin başarılı olabilmesi için bu ekipteki üyelerin rollerini eksiksiz olarak bilmeleri ve yerine getirmeler ri gerekmektedir. Okuldaki öğrencilerin sağlıklarının k orunmasından ve koruyucu önlemler alınmasından okul yöneti cileri sorumludur. Bu araştırma, ilk©kul yöneticilerinin okul sağlığı konusundaki görev ve sorumluluklarını ve bunları ne dere cede yerine getirdiklerini belirlemek amacıyla yapılmış tır. Araştırma tarama modelindedir. Evreni Ankara îli iiiYenimahalle İlçesindeki beş yıl öğretim yapan devlet ilk okulları yöne tic ileridir. örneklem grubu yirmi merkez ilk okulu ile dokuz köy ilkokulu yöneticisinden oluşmuştur. Okul sağlığı konusunu içeren yasal metinler ve alanyazın incelenerek yöneticilerin bu konudaki görev ve sorumlu lukları belirlenmiştir. Bu görev ve sorumluluklar öğrenci sağlığı ve çevre sağlığına yönelik olarak gruplandırı lmış tır. Bunlardan faydalanılarak araştırma verilerini top lamak amacıyla on yedi sorudan oluşmuş görüşme ve on se kiz sorudan oluşmuş gözlem formu geliştirilmiştir. Form lardaki her bir maddenin frekans ve yüzde değerleri bulun muş ve bu değerlere göre de yorumları yapılmış tır. Ayrıca görevlerin yerine getirilme durumlarını topluca görmek a macıyla görevlerin yerine getiriliş yüzdeleri belirlen miştir. Buna göre, yöneticiler öğrenci sağlığı ile ilgili görevlerin % 1.872 sini nadiren (az), % 18.45' ini ara sı ra (orta), % 70.59' unu k er zaman (çok) yapmakta, % 9.09' unu ise yapmamaktadırlar. Çevre sağlığı konusundaki görev lerin %10.35'ini nadiren (az), %21.70 ini arasıra(orta), %44.22' sini her zaman (çok) yapmakta, %23.73 'ünü de yap mamaktadırlar. Bu araştırma ile yöneticilerin öğrenci ve çevre sağlığına yönelik bazı konularda görev ve sorumlulukları nın farkında olmadıkları belirlenmiştir. Böylece bu konu larla ilgili olarak yapılacak bir hizmet içi eğitim ge reksinimi ortaya çıkmıştır. Sonuçta okul yöneticisinin o kul sağlığı ile ilgili görevsel konumu belirlenmeye çalı şılmıştır. ıv
Özet (Çeviri)
SUMMAHY School health services are the set of arranged acti vities to appraise the health of the students and the school staff, to give some advices to the students and their parents ac-ording to the findings which are appreci ated, to quide the students and their parents in terms of solving the health problems, to determine the handicapped children and to help them in their education, to control under infectious diseases, to ensure first-aid in sudden cases. School health services are a team work. This team should consist of a doctor, dentist, nurse, teacher, guid ance worker, school psychologist, health officer, environ mental health technician, parents and principal. In order to secure the success of the school health service prog ram, each member of this team should know his or her role and implement thİB role. School administrators are respon sible of making useful decisions to protect the students health. The purpose of this research was to determine the tasks and responsibilities related to school health of the primary school administrators and whether or not they ach ieved that. This research had a survey method. Population of this research consisted of the principals who were in the prim ary schools in Yenimahalle in Ankara. Sample consisted of the principals of 20 primary schools in Yenimahalle and 9 rural primary schools. Principals tasks and responsibili ties related with the school health were found out inofficial documents and literature. These tasks and res ponsibilities were grouped in as student health and envi ronmental health. First questionnaire contains 17 questi ons for interview and second questionnaire 18 questions for observation. Frequencies and percentages of each it em in these forms were derived and interpretation was ma de. In addition, in order to evaluate the degree of being accomplished the tasks, percentages were determined. Ac cording to this, it is remarkable that 1.87 % of princi pals“ rarely ”, 18.45 % of them.¦ sometimes '» and 70.59 % of them“ always ”implement their tasks related to stu dent health. 9.09 % of the principals don't implement their tasks related to student. 10.35 % of the princi pals“ rarely ”, 21.70 % of them“ sometimes M and 44.22 % of them '. always ”implement their tasks related to en vironmental health. 23-73 % of the principals don't imp lement their tasks related to environmental health. In this research, it is determined that the princi pals do not realize their responsibilities and tasks on the student and environment health. As a result of this research, it may be proposed that it is necessary to pre pare in service education programs for the principals. VI