İslam Hukukunda vasiyet
The Will in Islamic Law
- Tez No: 124946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET“İslâm Hukukunda Vasiyet”adıyla yaptığımız bu tez çalışmamızda bu konudaki hukukî kural ve ilkeleri bir araya getirmeyi gaye edindik. Ölüme bağlı bir tasarruf çeşidi olan vasiyet, klâsik fıkıh kitaplarında Kitâbu'l Vesâyâ başlığı altında müstakil olarak işlenmekte olup günümüz İslâm ülkelerinin medeni hukuklarında ise Ahvâli Şahsiyye bölümlerinde yer almaktadır. Vasiyet, mîras hukukunun önemli bir parçasını teşkil eder. Zira mirasın taksiminden önce vasiyet ifa edilir. Vasiyet, bir mal veya menfaati ölüme bağlı olarak bir şahsa veya bir hayır cihetine meccânen temlik etmeyi, mülk olarak vermeyi ifade eder. İslam Hukukunda, vasiyetin ibâdet boyutu olduğu kadar sağladığı faydalar açısından kişisel ve toplumsal boyutu da vardır. Zira kişi vasiyet yoluyla hem ibâdetlerindeki eksiklikleri tamamlayıp manevî yönden huzur bulmakta hem insanlara karşı vefa borcunu ödemekte hem de toplum yararına faydalı işler yapmaktadır. İşte konumuzun bu önemini dikkate alarak İslâm vasiyet müessesesine âit kuralları ele alırken mukayeseye imkân vermesi açısından yer yer Türk medeni kanunu ile de karşılaştırmalar yaptık. Çalışmayı bir giriş ile üç bölüm halinde tasnif ettik : a) Giriş: Çalışma hakkında genel bilgi ve mukayeseli hukukta vasiyet müessesesi, b) I. Bölüm: Vasiyet akdi. c) II.Bölüm: Vasiyette aranan şartlar, d) III.Bölüm: Vasiyetin hukukî sonuçlan hakkında bilgi verdik.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY İn this thesis study, that is called“The Will in islamic Law”, we aimed to gather the legal ruled and principles that are related with the subject. The will that is a kind of transaction connected with death, is treated in classic islamic law ( fikih ) books under the topic of“Kitâbu'1-Vesâyâ”separately. But now it takes part in the episodes of“Personal Law”in the civil law of contemprorary muslim countries. The will is an important part of inheritance law. Because before dividing up the inheritance the will is performed. Will is to alienate a property or an advantage, connectedly with death, to a man or a charity. İn islamic law, will has some personel and social dimensions as it has a prayer dimension because of its profits. Person, by mean of the will, is satisfied to complete his missings in his prayers and make useful works for his society and is being faithfull to the others. To take care of the importance of this subject we studied the rules of the will in islamic law and sometimes we compared it to the Turkish civil code. We classified this study three parts and an introduction: a) introduction: General knowledge about the study and the will institution in the comperative law doctrine, b) First part: The will conclusion, c) Second part: The conditions of the will, d) Third part: The legal results of the will.