Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında işgücü problemlerinin kamu yöneticilerince algılanışı
A View of the workforce related problems in the range of the south-Eastern Anatolia Project (GAP) according to state executives
  1. Tez No: 124945
  2. Yazar: SABİT MENTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL MURAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
n ÖZET Bölge ölçeğinde, başta tarım olmak üzere, tüm ekonomik yapıda köklü dönüşümlere yol açacak Güneydoğu Anadolu Projesi kısaca GAP, aynı zamanda Bölge'nin işgücü yapısmda da önemli değişimlere neden olacaktır. GAP'm etkisiyle Bölge'de meydana gelebilecek işgücü değişiminin yönü, biçimi ve niteliği büyük ölçüde Bölge'deki mevcut yapıdan etkileneceği gibi; projenin belirlenen ve beklenen hedeflerine (DPT 1989; 1990) varmadaki basan düzeyi de önemli ölçüde işgücünden etkilenecektir. Bu nedenle GAP uygulamasının belirlenen hedefler doğrultusunda yürüyebilmesi, tarım, sanayi, turizm, sağlık vb. boyutlarda olduğu gibi,“işgücü”boyutunda da ele alınmasını gerektirmektedir. İşte bu çalışma, GAP'm uygulandığı Bölge'de“işgücü”boyutunda problemler ve nedenlerini belirleyerek çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın yürütülmesinde“betimleme”; evrenden örneklem almada ise“amaçlı”örnekleme yöntemi izlenmiştir. Buna göre, evreni oluşturan 380 yöneticiden 96'sı örneklem gurubu olarak alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafindan geliştirilen anketle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, yöneticilerin görev unvanları, görev alanları, GAP Bölgesi hizmet süreleri ve asıl görevlerine ek GAP'ta özel görevleri bulunup bulunmadığı değişkenlere göre Bölge İşgücü problemleri ve nedenlerine ilişkin yüksek düzeyde ortak görüş ve düşünüşlere sahip oldukları görülmüştür. Yöneticilerin işgücü problemlerinin eğitimden kaynaklananlara en yüksek düzeyde (x=4.08); istihdamdan kaynaklanan işgücü problem ve nedenlerine ise en düşük düzeyde (x=3.64) katılmışlardır. Açık uçlu sorular analiz edildiğinde Bölge kadınının eğitim düzeyi ve statüsü ciddi bir işgücü problemi olarak algılandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In addition to causing radical changes' in all economic structures in the region particularly in agriculture, the South-Eastern Anatolian Project (GAP) will also give rise to changes in the region's workforce as a result of GAP will be in Avenged by the existing structure of the region; the level of success in achieving the targets determined and expected by the project (DPT 1989; 1990) will also be significantly influenced by the workforce. For this reason, in order for the application of GAP to be carried out in the direction of the determined targets, it is necessary to deal with the“workforce”dimension as much as it is so to deal with those of agriculture, industry, tourism and health etc. This study aims to develop possible solutions by determining the problems of the“workforce dimension”in the GAP region and their reasons. The research was carried out using a“descriptive”method, and the subject were chosen purposefully From the total set. Thus, 96 executives form the total set of 380 were deliberately chosen as the sample group. The data was gathered by means of a survey developed by the researcher. The SPSS statistical programme was used in the analysis of the data. As a result of the statistical analysis, it was shown that the executives, who were determined by such variables as official title, field of duty, length of service in the GAP region and extra duties in GAP additional to their actual duties, shared common opinions to a high degree concerning the problems of workforce in the region and their reasons. It was seen that workforce problems originating from education occurred at the highest order (x=4,08) while those originating from employment occurred the lowest (X=3,64). On analysing the open-ended questions, it was seen that the status and level of education of women were considered to be a serious problem of workforce. 1