Rekabete dayalı yeni ürün geliştirme süreci ve dokuma sektöründe bir uygulama
New product development process based on competition and one application in the textile industriy
  1. Tez No: 124954
  2. Yazar: ABDULVAHAP BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞÜKRÜ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
ÖZET Her ürünün, ürünün hayat seyri olarak adlandırılan bir gelişim süreci vardır. Ürünler de diğer canlılar gibi büyüyerek gelişirler ve zamanla önemlerini yitirirler. Bu yüzden işletme, kârlılığını yitiren bir üründe ya değişiklik yapacak; ya da bütünüyle onun yerine başka bir ürün koyma yoluna gidecektir. Bu sebeple, pazarlama kapsamına giren ana konulardan birisi de, yeni ürün geliştirmedir. İşletmeler henüz, yeni ürün geliştirmeye yeterli önem vermemektedirler. Yeni ürün geliştirme, ürün farklılaştırma, icat niteliğinde yeni ürün üretme vb. konularda uğraşmak işletmeler için“yeni bir masraf kapısı”olarak görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalar; müşterilerin ihtiyacı olan ve gerçekten önemli özellikleri bulunan yeni ürünlerin iflasın eşiğinde olan işletmeleri bile kurtardığını göstermektedir. Araştırmanın amacı; rekabete dayalı yeni ürün geliştirme sürecini, tüketici tercihleri açısından ele alarak Kahramanmaraş ve Gaziantep'teki Dokuma Sektöründe rekabete dayalı yeni ürün geliştirme süreci ile ilgili araştırma yapmaktır. Aynı zamanda, yeni ürün geliştirmenin Kahramanmaraş ve Gaziantep Dokuma Sektörüne bağlı işletmelerde nasıl yapıldığım tespit etmektir. Araştırmanın önemli bulguları aşağıdaki şekilde özetlenebilir: Dokuma sektördeki işletmeler yeni ürün geliştirmeyi; işletmenin kârını artırma, işletmenin pazar payını artırma ve tüketici tercihlerim dikkate alma nedenlerinden dolayı yapmaktadırlar. Yeni ürün geliştirmede daha çok, müşteri, yönetici ve rakip işletmelerin uygulamaları fikir kaynaklan olarak kullanılmaktadır. Bu fikirlerden en başarılı olanlar ise; müşteri ve yöneticilerden gelmektedir. Yeni ürün geliştirmede talep tahmin yöntemi en çok kullanılan tekniktir. Dokuma sektöründe daha çok; pazar, ürün ve tüketici araştırmaları yapılmaktadır. Yeni ürünler pazarda test edilmekte ve test süreleri de kısadır. Buna ilaveten yeni ürünlerin çoğu başarısız olmaktadır. En önemli başarısızlık nedenleri ise, maliyetlerin tahminden yüksek olması, ekonomik koşulların ağır olması ve ürünün kusurlu olarak üretilmesidir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACK Every product has life cycle in progressing process. Products like other living being to growth maturity and then loss their importance. Therefore business either change product that lose its profitability or setting up new product to old one. So one of the main isssue of marketing scope to develops new product. Yet, business don't give enough importance to new product development. Because of increasing expenses business don't deal with new product development, differentation of product, invention of new product and etc. But researchs that made about issue demonstrates new product which has special features and the show the needs and of consumers even prevent bankruptcy of business. Purpose of this reesearch, examine process of new product development competitively from aspect of consumers choices and in this perspective a research has made at Kahramanmaraş and Gaziantep in Textile Industry concerned process of new product rivalry. One of the aim of this research is determining how new product - development materiafized4n-Textile Industry aTKahramârimaraş and Gaziantep. Finding about research can be summerized as follows: In textile indutry aim of business from point of new product development to increase profit, market share of business and to take into consideration preferences of consumers. The most important ideas about new product development emerge from customers, manager of business and applications of rival business. The most successful of these ideas come from customers and managers of business. In the new product development the method of forecasting demand is used generally. In the textile indutry researchs concentrated on the subjects of marketi product and consumer. New products are tested on the market and time of testing is short. In addition a lot of new products are unsuccessfull of new products are rising forecasting of costs, hard economic conditions and producing product with defective.