Peygamberimizin amcalarından Hz. Abbas b. Abdulmuttalib'in hayatı
The Life of the uncle Hz Abbas b. Abdulmuttalib of our prophet
- Tez No: 124964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hz. Muhammed, kırk yaşında peygamberlik vazifesiyle görevlendirildiği zaman amcalarından Ebû Leheb, Ebû Tâlib, Hz. Hamza ve Hz. Abbâs hayattaydı. Bunlardan Ebû Leheb, Hz. Muhammed' in davetine inanmayarak İslâmiyet'in en büyük düşmanlarından birisi olmuştur. Ebû Tâlib, müslüman olmadığı halde Hz. Peygamber'e ve diğer inananlara yardım etmiştir. Hz. Hamza ise Hicretten önce müslüman olarak Ebû Leheb'in aksine İslâmiyet'in en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Hz. Peygamber'in en küçük amcası Hz. Abbâs ise ne Ebû Leheb gibi müslümanlara zulmetmiş, ne de Hz. Hamza gibi ilk dönemlerde İslâmiyet'in savunucusu olmuştur. O, Ebû Tâlib gibi davranarak yeğenini müşriklere karşı korumuştur. Ancak bunu yaparken Ebû Tâlib' in aksine ne müslüman ne de müşrik olduğunu açıkça beyan etmiştir. Hz. Abbâs, Hz. Muhammed'in kendisine verdiği bir görev neticesi olarak kafirlerin, müslümanlara güç yetiremeyecekleri zamana kadar müşrik olarak görünmüştür. Bunun sebebi ise kaynakların bir çoğunun zikrettiği gibi onun Mekke'de, Hz. Peygamber'in bir ajanı oluşudur. Biz bu çalışmamızda özellikle bu konular üzerinde durarak günümüzde Hz. Abbâs hakkında hâla cevaplanmamış sorulara, kaynaklardan yararlandığımız ölçüde bir değerlendirme yaparak yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra Hz. Abbâs'ın doğumundan itibaren hayatım ve kişiliğini inceledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When Hz. Muhammed was assigned as a prophet at the age of forty, from his uncles Ebû Leheb, Ebû Tâlib, Hz. Hamza and Hz. Abbâs was alive. Ebû Leheb didn't believe Hz. Muhammed's invitation and became the greatest enemy of Islam. But although he wasn't Muslim, Ebû Talib helped the prophet and the other believers. Hz. Hamza became Muslim before Hegira and one of the greatest supporter of Islam, unlike Ebû Leheb. Hz. Abbas, the youngest uncle of the prophet, neither was cruel to the believers like Ebû Leheb nor became a supporter in early times of Islam. Like Ebû Talib, he defense his nephew against unbelievers. But he didn't obviously declare that he was Muslim or not. As a result of an assignment which Hz. Muhammed gave him, he was seemed to be unbeliever until unbelievers understood that they couldn't beat the Muslims. The reason of this was, as it was said on many sources, he was a spy of Hz. Muhammed in Mekkah. In this study, we have tried to answer the questions about Hz. Abbas which haven't been able to answered so far using the sources. In addition, we have studied on his personality and bis life from his birth.