Çalışma yaşamında zaman yönetiminin personel başarısı üzerindeki etkilerinin incelenmesi (Tüdemsaş şirketinde bir araştırma)
  1. Tez No: 124965
  2. Yazar: SELDA OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Küreselleşme sonucunda, işletmelerin yoğun rekabet koşulları İçerisinde varlıklarını sürdürebilmeleri etkin ve verimli bir biçimde faaliyet göstermelerini zorunlu kılmaktadır. İşletmeyi sınırlayan Önemli faktörlerden biriside zamandır. Zaman temel bir kaynaktır. Zamandan tasarruf sağlamak, yaşamdan tasarruf sağlamaktır. Para gibi toplanamaz, hammadde gibi depolanıp istenildiğinde kullanılamaz. Böylesine değerli bir kaynak olan zamanın etkili ve üretken olarak kullanılabilmesi oldukça önemlidir. İşletmelerde zamanın iyi planlanması ve uygulanması zorunludur. Zaman yönetimi aynı zamanda bir işin analizinde kullanılan sistematik bir süreçtir. Amaç, gereksiz işlerden kurtulmak, gerekli olan işleri mümkün olan en iyi şekilde düzenlemek, işle ilgili doğru zaman standartlarını tespit etmek ve bunu tüm organizasyona uyarlayarak başarıya ulaşmaktır. Bu çalışma; kavramsal çerçeve, zaman ve zaman yönetimi, ampirik çalışma ile sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde etkinlik, verimlilik ve performans kavramları ile bunlar arasındaki ilişkiler anlatılmaktadır.ikinci bölümde zaman ve zaman yönetiminin ne olduğu ve zaman yönetimi teknikleri ele alınmaktadır. Araştırmanın ampirik çalışma kısmı olan üçüncü bölümde Sivas iliTÜDEMSAŞ kuruluşunda gerçekleştirilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde ise, gerek teorik gerekse ampirik çalışma kısımlarından elde edilen sonuçlar belirtilmiş ve zaman yönetimi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Zaman yönetimini etkileyen ve engelleyen faktörler ve bunları önleyici tedbirlerin ele alındığı bu çalışmada, hipotezimizde öne sürdüğümüz gibi yöneticilerin zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesi gerektiği ve bunun gerçekleştirilmesi için yöneticilerin zaman yönetimi konusunda bilinçlendirilmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır. Yöneticiler arasında kıdem seviyesinin artmasına bağlı olarak planlı ve programlı zaman yönetimine duyarlı bir yaklaşımın sergilendiği ve yöneticilerin eğitim seviyeleri artıkçadaha makul ve mantıklı zaman planlaması yapacakları hipotezleri yaptığımız karşılaştırmalı analizlerden çıkan sonuçlar doğrultusunda ispatlandığını görmekteyiz. Ayrıca il merkezinde bulunan TÜDEMSAŞ kuruluşunda çalışan yöneticilerin, zamanlarını yönetmeleri hakkındaki görüşlerinin tîeler olduğu, çeşitli değişkenler açısından bu görüşler bir farklılık gösterip göstermediği ve yöneticilerin zamanlarını etkin yönetmelerini engelleyen faktörlerin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the result of global developing, organizations should work effectively and productively to continue their existence in these hard rivalry conditions. Time is one of the most importing thing which prevents the productivity. Time is the main source. Saving of the time means saving of life. It can not be earned like money or can be preserved like raw material and used when it's needed. It is very important to use this kind of source in the best way. In organizations, time must be planned well and must be put into practice well. Management of time is used as a systematic procedur while analyzing something. The aim is not to do unnecessary things but to organize the things that are necessary in the best way by finding out the right time standarts and adapting this to the whole organization to be successful. This study divided into four chapters cover conseptual framework, time and time management, empirical study, and conclusion and suggestions. In the first chapter,effectiveness, efficiency and performance, and relations with each other are clarified. In the second chapter, what is the time and it's management have been told. Third chapter related with empirical survey has been done in Sivas in TÜDEMSAŞ. In the chapter of conclusion and suggestions results from either theoretical or empirical study are brought out and suggestions related with time management are made. In this study in which the factors which affect and hinder the time management and the precautions that prevent these hindrances are considered, it is concluded that it is essential to develop the time management skills of the managers and they must be made conscious of what the time management is, as proposed İn our hypothesis. We see it is proven in accordance with the results of the comparative analysis that we have carried out, that the hypothesis an approach sensitive to a planned and scheduled time management is exhibited depending on the level of |Ty iU«W» MERKEZ!seniority among the managers and they would achieve a more sensible and reasonable time management as their level of education is augmented. Furthermore, effort is made to determine the views of the managers in the company TÜDEMSAŞ situated in the city center about managing their time, whether or not those views differ from various parameters point of view and what the factors hindering their time management are. IV