Bankalarca, inşaat taahüt sektöründe faaliyet gösteren firmaların kredi taleplerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 41210
- Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT TENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
IV ÖZET Bankaların verecekleri kredi karan, ister kısa, ister orta vadeli olsun belirli bir risk taşımaktadır. İnşaat taahhüt sektörü, çok riskli bir sektör olarak görüldüğünden, bankalarca kredilendirilmek istenmez. Ancak bu sektörün risk taşıması kredilendirmemek için, yeterli bir gerekçe değildir. Bankalar kredilendirmede, farklı politikaların neticesinde farklı uygulamalarda bulunabilmektedir. Bu nedenle kredi değerlendirilmesinde birlikteliğin sağlanması oldukça önemlidir. İnşaat taahhüt sektöründe, etkin bir muhasebe sistemi ve etkin bir maliyet kontrolü son derece önemlidir. Bunun için kârın tespitinde uygulanabilecek muhase be yöntemleri büyük önem arzetmektedir. Sektöre özgü standartların, uygulamaların, özelliklerin bilinmesi, kredi risklerini azaltabilecektir. İnşaat taahhüt sektöründe TMS uygulamaları, sektöre özgü esasların ve stan dartların belirlenmesi için önemli bir adımdır. TMS uygulamaları ile bankaların kredi analizi ve değerlendirmeleri çok daha kolay olabilecektir. Ancak bankaların kredi analiz standartlarını ve mali analiz rapor larını, TMS paralelinde belirlemeleri gerekecektir. İnşaat taahhüt sektörüyle ilgili bilimsel çalışmalara, istatistiki araştırmalara, analiz ve değerlendirmelere ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu çalışmaların yapılması, sektörün daha iyi tanınabilmesi, risklerin azaltılması ve gelişebilmesi için son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Either it is short term or long term date, the desicion or a credit which will be made by banks has a certain risk. Construction sector, which has not been credit with banks, has seen more risk about bank-credit. But it is not enough to covering memorandum for this sector. Different politics results the banks can be practice different aplication in bank-credit. Therefore it is more important that appreciation of credit could be secure union. The effectual system of account and tha effectual system of finance are most important things in construction sector. For that reason when we establish gain, we use some account method which is more important for us. If we know some special things, applications and exclusive standards about sector, the credit risk will be a little. In construction sector applications of UAS (Uniform Accounting System) are important when we define standarts and basic principle. With application of UAS, Banks will make analysis of credit and will make more value more easy than before. But banks will define credit analysis of standart and define finance analysis of reports paralel to UAS. There are some needs that is scientific study about construction sector, statistical research analysis and appreciation. For that reason this studies make clearly so that propotion of risk may be little. And the studies are more important because of becoming known of sector and developing of sector.