İşletmelerde insan ilişkilerinin verimlilik üzerine etkisi
  1. Tez No: 124992
  2. Yazar: İBRAHİM YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışmada, insan ilişkilerinin verimlilik üzerindeki etkileri üzerinde durulmaktadır. Her üretim, insan emeğinin ürüne dönüşme sürecini içermektedir. Başka bir ifadeyle ürün, birikmiş emektir.Dolayısıyla üretim, iş grupları ve işgörenler arasındaki etkileşimleri gerektirmektedir. Bu bakımdan verimlilik, iktisadi bir kavram olmakla birlikte verimliliği artıran faktörlerden birisi de sosyolojik süreçlerdir. İşletmelerdeki insan ilişkileri, iki temel faktörün etkisi altındadır. Bunlardan birisi işletmeninin organizasyonu ve bu organizasyonda yer alan bireyin nitelikleridir, ikincisi ise işletmenin içinde bulunduğu sosyal çevrenin, işletme içindeki insan ilişkileri üzerindeki etkileridir. Bu faktörler birlikte işletme içindeki insan ilişkilerini etkilemekte ve giderek işgörenlerin performanslarını belirlemektedirler. Araştırmamızın bulgularına göre işletmedeki güven ortamı ile işgören performansı arasında ilişki olduğu görülmüştür. Güven ortamı ise,işgörenlerin işletme içi sosyal ilişkilere ilişkin kanaatlanyla ölçülmüştür. Bu anlamda işgörenier işletme yönetiminin kendileriyle iletişimini yeterli bulmamakta kendilerini işyerinde güvende hissedememekte işleriyle ügi ciddi kaygılar yaşamaktadırlar. Bu nedenle kendilerine güvenli bir gelecek sunacak gelecek kaygısı yaşatmayacak iş teklifini hemen değerlendireceklerim ifade etmiştir. O halde, yapılacak şey işletme içinde işgörenlerin kendilerim rahat bir şekilde ifade edecekleri, gelecek kaygısı taşmayacakları sosyal bir ortam yaratmaktadır. Ancak arka arkaya yaşanan ekonomik krizler böyle bir ortamın yaratılmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmada, bu sorunlar çözüm önerileri ile beraber ortaya konulmuş, verimlilik üzerinde insan ilişkilerinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this study (research), it is mentioned effects of human relation on productivity. Every production consists of the period of human work into the production. So that, the production contains the relations between the working groups and employers. In this respect however the productivity is a financial consept, on of the factors is the socialogical item, too. The human realations in cooperations are under the effect of two basic factors. One of the them is the organization of cooperation and qualities of individuals who take place in this cooperations. The second is also effects at socialogical enviroment in cooperation over the human relations in cooperations.These factors affect the human relations and the performances of the employers. Acording to the findings in research, it has been seen that there is a relation between the stuation of trust in coorperation and performance of employers. The stuation of trust has been measured by the help of social relations of employers in coorperation. For this reason, the employers haven't seen enough communucation from the management of company and don't feel in security in company and have said that they were able to evaluate the offerings which presenting them a better future. So, the thing that the company will do, to create a social environment which can provide them easily expressing their ideas by themselves and no trouble for future in company. But, the economic crises that have been seen subjectively affected in negative to create a better condition. In this research, these problems were presented with their solutions and expresses the human relations on productivity.