Basel II bağlamında KOBİ'lerin finansman sorunları: Tekstil sektöründe bir uygulama
Financial problems of SMEs within the framework of basel II: An example in the textile sector
  1. Tez No: 207330
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde, KOB'ler birçok ülkede büyük öneme sahiptir. KOB'lerin toplam isletmelerin yaklasık %98'ini olusturmakta oldugu ve istihdamın %77'sini karsıladıgı yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle bütün ülkeler, ekonominin lokomotifi KOB'lerin gelistirilmesi ve sorunlarının azaltılması için KOB'leri desteklemektedir. AB, KOB'lerin gelistirilmesi için özel destek programları düzenleyerek, en yüksek faydayı saglamaya çalısmaktadır. Benzer durum Türkiye için de geçerlidir. Ülkemizde KOB'lerin ekonomide büyük bir agırlıgı vardır. Bu yüzden ekonomik kalkınma ve bölgesel gelismenin dengeli bir sekilde sürdürülebilmesi için KOB'lere büyük görevler düsmektedir. Buna karsın, AB Ülkeleri ve ABD'de oldugu gibi, ülkemizde de KOB'lerin birçok sorunu vardır. Bu sorunlar arasında en hissedileni finansman sorunlarıdır. Bu sorunları azaltmak için KOB'ler birçok kurulus tarafından desteklenmektedir. KOB'ler desteklenmesine ragmen, amacına istendigi gibi ulasamamaktadır. Finansal piyasalarda yasanan krizlerin önlenmesi amacıyla ?Basel Komitesi? tarafından yayınlanan Basel I ve Basel II Sermaye Yeterliligi Uzlasıları, daha etkin ve saglam bir bankacılık sektörünün olusmasını saglamayı amaçlayan düzenlemelerdir. Olusan yeni durum bankacılık kesimini dogrudan etkiledigi gibi, dolaylı da olsa KOB'leri, banka kredileri konusunda etkileyecektir. Basel II ile birlikte banka kredisi kullanmak isteyen KOB'lerin yerine getirmeleri gereken sartlar agırlasacak ve gerekli sartlar saglanamadıgı takdirde kredi fiyatı bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Kredi temininde yasanan sorunlar, KOB'lerin daha fazla finansman sorunu çekmesine neden olacaktır. Bu sebeple KOB'lerin bankalarla birlikte yeni duruma en kısa sürede uyum saglamak için bir takım çabalar içine girmeleri gerekmektedir. Bu çalısma 5 bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, KOB'lerle ilgili genel açıklamalar üzerinde durulmustur. kinci bölümde, KOB'lerin finansman özellikleri ve finansman sorunları ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, KOB'lere AB ve Türkiye'de saglanan destekler üzerinde durulmustur. Dördüncü bölümde Basel II ve Basel II'nin KOB'lere etkileri ele alınmıs, son bölümde de Denizli, Isparta ve Antalya'da tekstil sektöründe faaliyet gösteren KOB'lerin finansman sorunlarının tespitine yönelik bir arastırmanın bulgularına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the small and medium-sized Enterprises (SMEs) have been considered very important in many countries, and they are approximately 98% of the total business entities and provide 77% of the total employment supply. Therefore, all countries support the development of SMEs, considered as the engine of an economy, and to decrease their problems. European Union (EU) also supports them by implementing special programs to obtain the highest benefits. The same situation is true for Turkey. SMEs have a great impact in the Turkish economy. Therefore, SMEs have big responsibilities for the economic development and sustainable regional growth. However, SMEs have many problems not only in Turkey but also in EU countries and the USA, and financial problems are among the most significant ones. To reduce these, SMEs should be supported by the different organizations. Although many institutions support them, this cannot be done in an organized way. ?Basel I and Basel II Capital Accords?, which was announced by Basel Committee in an effort to prevent the crises suffered in the financial markets, are the regulations which aim to establish a stronger and more effective banking sector. Recently emerging situation will not only affect the banking sector directly but also the Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) indirectly regarding the bank loans. With Basel II, the terms and conditions that the SMEs should fulfill will become heavier, and unless the required terms and conditions are fulfilled, credit price will then be affected adversely. The problems in securing credits will lead SMEs to suffer more financing problems. For that reason, SMEs are obliged to make a series of efforts so as to reconcile with the facts of the new situation. This study consists of five chapters. The first chapter focuses on general information and definitions of SMEs. The second chapter deals with financial characteristics and problems of SMEs. Financial supports provided to SMEs in Turkey and the European Union countries are presented in the third chapter. The Basel II and its effects on SMEs are in the fourth chapter. The last chapter includes the findings of a research on the determination of financial problems of SMEs in textile industry in Denizli, Isparta ,and Antalya