Application of protestant missionary theology: The American board's mission to Eastern Turkey (1839-1870)
Protestan misyoner ilahiyatı uygulaması: Amerikan board'un Türkiye misyonu (1839-1870)
  1. Tez No: 125019
  2. Yazar: CATHERİNE MURPHY
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KISA ÖZET Protestan Misyoner İlahiyatı Uygulaması: American Board'un Doğu Türkiye'ye Misyonu 1839-1870 Catherine Murphy Bu tez Osmanlı İmparatorluğundaki Amerikan misyonerlerinin Protestanlığı yabancı bir ortamdaki uygulama yöntemlerini analiz etmektedir. Bu analizde ABCFM'nin (American Board of Commissioners for Foreign Missions) 1839 ile 1870 arasında, kuruluş aşamasında olan Doğu Türkiye Misyonu örneği incelenmiştir. Misyonerlerin yazdığı mektuplar ve günlükler ile ABCFM'nin yıllık raporları kullanılarak misyonerlerin dini fikirleri anlaşılarak, özellikle bu fikirlerin nasıl Osmanlı Ermeni nüfusuna uygulandığı incelenmiştir. Ondokuzuncu yüzyılda Amerikan İlahiyatındaki skripturalizm, revivalizm ve bireycilik vurgusu gibi çeşitli temaların etkisiyle misyonerler, Ermeni Hristiyanlar için Protestanlığı yorumlayarak kendilerine göre önemli olan kısımları seçip vermişdir. Taraflarına kazanmak için dinin iradi seçimle olması gerekliliği fikrini tanıtmaları Ermeni Ortodoks Kilisesindeki otoritenin sorgulanmasına sebep olmuştur. Ayrı bir Protestan milleti oluşturduktan sonra, misyonerler bir“Ermeni Reformasyonu”başlattıklarına inanmıştı. Daha önceki“içeriden canlandırma”stratejisinden belirgin bir değişimi belirleyen bu dini oluşumu korumak ve yaymak için, misyonerler yerli ve kendi kendine yeterli Ermeni Protestan kurumlar kurmaya başlamışlardı. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Application of Protestant Missionary Theology: The American Board's Mission to Eastern Turkey 1839-1870 by Catherine Murphy This thesis analyzes the ways in which American missionaries to the Ottoman Empire attempted to apply Protestant theology in a foreign setting by examining the specific example of the Mission to Eastern Turkey of the American Board of Commissioners for Foreign Missions (ABCFM) in its formative period of 1839- 1870. The letters and journals of individual missionaries and the annual reports of the ABCFM were used to understand the religious ideas of the missionaries, in particular how these ideas were tailored to the Ottoman Armenian population. Influenced by various themes in nineteenth-century American theology like scripturalism, revivalism and an accent on the individual, the missionaries interpreted Protestantism for Armenian Christians by selecting the aspects they felt important to convey. They introduced the idea of religion as a voluntary choice in order to gain converts which resulted in a questioning of authority within the Armenian Orthodox Church. After establishing a separate Protestant millet, the missionaries believed they had initiated an“Armenian Reformation.”In order to preserve and propagate this religious event, which marked a major change from the earlier strategy of“revival from within,”the missionaries began to establish indigenous and self- sufficient Armenian Protestant institutions. Ill