The Impact of the 1492 mass exdus Jews and the Ottoman social structure
1492 kitle sürgününün etkileri Yahudiler ve Osmanlı toplum yapısı
- Tez No: 125025
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET 1492 Kitle Sürgünün Etkileri Yahudiler ve Osmanlı Toplum Yapısı Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Yahudi nüfusun 1492'de İspanya Yahudilerinin Avrupa'dan sürülüp İmparatorluğa sığınnmasından sonra bir Altın Cağ yaşadığı yönündeki yaygın kabul görmüş inana sorgulamayı amaçlamaktadır. İmparatorluk Yahudilerinin ne 15. yüzyılda, sürgünden önceki yaşamları, ne de sonrasındaki deneyimleri böyle bir etiketi hak etmiyor; ancak Avrupa'daki durumla karşılaştırıldığında İmparatorluktaki Yahudilerin deneyimlerine olumlu denebilir, ama bu durumda bile altın değil, belki yaldızlı bir çağdan söz etmek daha doğru olacaktır. Bu amaç doğrultusunda dört aşamalı bir yaklaşım izlenecektir, ilk olarak islamın Yahudilere ve Yahudiliğe yaklaşımı incelenecek, böylece Müslümanlarda Yahudilere karşı var olabilecek önyargıların temelleri ortaya konacaktır; ikinci olarak sürgün öncesi dönemde Osmanlı Yahudilerinin durumu incelenecektir. Burada odak noktası İstanbul'un fethi ve sonrası olacaksa da, başka şehirler de ele alınacaktır; üçüncü olarak sürgünün kendisi, nedenleri ve sonuçlarıyla incelenecektin dördüncü olarak da sürgünün Osmanlı toplum yapısını nasıl etkilediği değerlendirilecektir- burada Devlet- Yahudi, Yahudi-Yahudi, Yahudi-Diğer cemaatler arasındaki ilişkiler; kanunlar, toplumsal kimlik, entegrasyon ve görünürlük genelde toplumsal yaşam kıstaslarına göre tartışılacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Impact of the 1492 Mass Exodus Jew» ami the Ottoman Social Structure This study aims to question the widely accepted assertion that the Jewish population of the Ottoman Empire experienced a“Golden Age”after 1492, when the Sephardic Jews that were expelled from Europe were welcomed by the Empire. Neither the life of the Jews in the Empire in the 15th century prior to the immigration, nor that afterward, seems to deserve such an, epithet; at best and only relative to the Jewish experience in Europe, can the Jewish experience in the Empire be regarded as positive, and even then it is more accurate to call it“gfldecf, not ”golden". To fulfil the aforementioned aim, this study will proceed in four steps: first it will examine the doctrinary approach of Islam to Jews and Judaism, thereby laying out the foundations of possible prejudice or sympathy on behalf of Muslims with respect to Jews; second, it will discuss the state of the Jews in the Ottoman Empire before the exodus -here the focal point wffl be the conquest of Istanbul and its aftermath, but other towns, especially Selonika, will also come into focus; third, it will concern itself with the exodus, its causes and mechanism; and fourth, it will assess the impact of the exodus on the Ottoman social structure - this it wfll do by examining the following relations: State-Jews; Jews-Jews; Jews-other communities; laws, social identity, integration, visibility, language, education and social life in general will be instrumental for this examination.