A Comparative psychosocial study on the self-concept levels of working and non working children
Çalışan ve çalışmayan çocukların benlik kavram düzeyleri üzerine karşılaştırmalı psikososyal bir çalışma
- Tez No: 125026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÜNLÜHİSARCIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
V ii ÖZET Çalışan ve Çalışmayan Çocukların Benlik Kavram Düzeyleri Üzerine Karşılaştırmalı Psikososyal Bir Çalışma Ayşegül Somçelik Gelişmekte olan ülkelerde düşük ekonomik duruma bağlı olarak çocuk işçiliği önemli bir problemdir. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (1999) istatistiklerine göre, dünyada 250 million çalışan çocuk bulunmaktadır, ve bunların yaklaşık 4 milyon kadarı Türkiye'de çalışmaktadır (Bulutay, 1999). Çalışmanın çocukların fiziksel, duygusal ve bilişsel sağlığına zaralı etkileri olduğu iyi bilinen bir gerçektir (Aygölü & Görker, 1999; Boidin, 1995). Bu karşılaştırmalı çalışmada, çalışan ve çalışmayan çocukların benlik kavram düzeylerinin, ve sosyo-ekonomik statünün buna etkisinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sosyoekonomik statünün göstergesi olarak ebeveyn eğitimi ve ebeveyn iş durumu alınmıştır. Bunun dışında, çalışan çocuklarla ilgili bazı demografik bilgiler toplanmış, ve aralarından seçilen bilgilerin çocukların benlik kavramları üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışan çocuk nüfusunun deprem ve ekonomik krizin etkisiyle arttığı Adapazarı ve Gölcük kentlerinden seçilen 8 ilkokuldan 523 öğrenci ile çalışma yapılmıştır. Öğrencilerden 149'u hem çalışmakta hem de okula gitmektedir; 374'ü ise yalnızca okula gitmektedir. Veriler, Piers-Harris benlik-kavram skalası ve demografik veri toplamak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen, yarı yarıya yapılandırılmış bir anket ile toplanmıştır. Sonuçlar, çalışmanın çocukların benlik kavram düzeyleri üzerinde bir etkisinin olduğunu, ancak sosyoekonomik faktörlerinviii ve çalışan çocukların işle ilgili bazı bilgilerinin çocukların benlik kavram düzeylerini etkilemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Comparative Psychosocial Study on the Self-Concept Levels of Working and Non- Working Childen by Ayşegül Somçelik In developing countries, child labour is an important problem due to the low economic situation. According to the statistics of ILO (1999), there are almost 250 million working children in the world, and almost 4 million of them are working in Turkey (Bulutay, 1999). It is a well known fact that working has detrimental effects on the physical, emotional and cognitive health of children (UNICEF, 1997a). One of those effects on the emotional development of working children is found to be on their self-concepts (Aygölü & Görker, 1999; Boidin, 1995). Therefore, this comparative research aimed to examine and compare the self- concept levels of working and non-working children, and whether the socio economic situation of those children has an effect on their self-concepts. The indicators of the socio-economic situation are taken as parental education and parental occupation. Moreover, some demographic information about working children was gathered and some of them were analysed in relation with their self- concepts. The sample consists of 523 pupils from selected eight primary schools in Adapazarı and Gölcük, where the population of working children increased due to the effect of the earthquake in 1999 and the economic crisis as a cause of the earthquake. In the sample, 149 of them are working, and 374 of them are not working. Data were collected by Piers-Harris Self-Concept Scale and a semi-VI structured questionnaire developed by the researcher in order to obtain demographic data. Results indicated that working had an impact on the self-concept levels of children; on the other hand, socioeconomic factors and some selected work-related characteristics did not have an impact on the self-concept levels of children.