The Atik Valide Complex in Üsküdar, İstanbul
İstanbul Üsküdar'da olan Atik Valide Külliyesi
  1. Tez No: 125027
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAFESÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET ATİK VALİDE KÜLLİYESİ ÜSKÜDAR İSTANBUL ÖZLEM ÖZEN TARİH YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DANIŞMAN: YRD. DOÇ.DR. ÇİĞDEM KAFESÇİOĞLU EKİM 2002 Atik Valide külliyesi Osmanlı İmparatorluğunun en önemli mimari projelerinden birtanesidir. Murad III' un validesi Nurbanu Sultan tarafindan Mimar Sinan'a yaptırılan bu yapı 1570-1579 yıllan arasında tamamlanmıştır. Cami, medrese, han, mekteb, imaret, dar'üş-şifa, dar'ül-kurra, dar'ül-hadis ve kervansaraydan oluşan bu yapı onaltıncı yüzyıl sonlarında Osmanlı İmparatorluğunda yapılan en büyük külliyelerden biridir. İlk kez bir valide sultanın baniliği altında yaptırılan külliye olarak, Atik Valide politik, sosyal, ekonomik va mimari açılardan analiz edilecektir. Arşiv kaynaklan, dönemin gezgin ve tarihçilerinin kitapları ve ikincil kaynaklar kullanılarak Atik Valide külliyesi incelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ATİK VALİDE COMPLEX IN ÜSKÜDAR ISTANBUL ÖZLEM OZEN MA HISTORY ADVISOR: ASISTANT PROFESSOR Çİ?DEM KAFESÇİO?LU OCTOBER 20002 The Atik Valide Complex is one of the most important imperial Ottoman architectural projects. It was built between 1570-1579 by the Architect Sinan. The Atik Valide was commissioned by Nurbanu Valide Sultan, mother of Murad III. Comprised of a mosque and several dependencies: a madrasa, a khankah, a mekteb, an imaret, a dar'üş-şifa, dar'ül-kurra, dar'ül-hadis, caravanserai, the complex was among the largest buildings in the Ottoman capital in the end of the sixteenth century. As the first imperial complex built by an imperial mother, the political, social, economic and architectural implications of the Atik Valide is analyzed in this thesis. Using the archival sources, records of chroniclers and travelers, and secondary studies an attemp is made to explore the Atik Valide mosque complex.