Dreaming of liberation: Codes of masculinity in some upper middle class literati male texts
Özgürlük rüyaları: Bazı üst orta sınıf yazar-erkek metinlerindeki erkeklik kodları
- Tez No: 125028
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
KISA ÖZET özgürlük Rüyaları : Bazı Üst Orta Sınıf Yazar-Erkek Metinlerindeki Erkeklik Kodları Cem Samurçay Bu tez Türkiye'de modernliği ve onunla ilişkili olarak kurulan baskın erkeklik modellerini sorgulayan popüler üst orta sınıf entelektüel metinlerin analizine dayanıyor. Buradaki metinler baskın modelin üst orta sınıf erkekliğine vaad edilen ve/veya zorunlu kılınan öznellik biçimlerinin normlarım olanaksız ve arzu edilemez olarak temsil ederken, söz konusu durumu bir“kaybetme”etrafında kurmaktalar. Herbirinde farklı bir şekilde kurulan bu kaybetme durumu baskın modelin öngördüğü anlam ve pratiklere karşı konuşmak için bir alan açarken“özgürleşmiş erkek”liğin farklı tanımlarım yapıyor. Entelektüel“kahraman özne”ler etrafında her metinde farklı olarak temsil edilen bu özgürlük pozisyonları baskın modelin erkeklik anlam ve pratiklerini, özellikle de sorumluluklarım vasat ve baskıcı olarak kurarken, bu özgürlüğü koyutlayan gerçeklik tanımlan yapıyorlar. Erkekliğin gerçeklerini ve dolayısıyla özgürlüğü işlevsel kılacak“ben”ve“biz”projeleri baskın modelin bazı“sır”larını ifşa ederken aynı modelin objeleri ile farklı hegemonya tasavvurları kuruyorlar. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dreaming of Liberation : Codes of Masculinity in some Upper Middle Class Literati Male texts by Cem Samurçay This thesis claims to be about particular problematizations of Turkish modernity and masculinity here and now as represented in particular popular upper middle class literati masculine texts. The focus of the problematized order is the dominant place that is promised/sanctioned/made compulsory for the upper middle class male. The texts reveal impossibility and undesirability of the norms of the hegemonic models, which is constituted as a loss in their narrativizations. This loss, represented differently in each, provides the space for problematization of the meanings and doings associated with dominant models of masculinity. The condemnation of forms that claim fullness and arguments of suffering clear up a space of imaginaries, which are filled with new myths of liberation and closures around them in identifying the essence of a liberated masculinity. The claim to loss and associated victimization is invested with a function of heroism, in which the literati male is positioned as an adventurer of sprit The qualities that define hegemonic norms become bonds of a mundane, mediocre, and repressive world where loss becomes inevitable. These males represent themselves as“uncolonized souls”. Each of the males is a IVphilosophic actor who transcends these norms in the name of the formulated truths of essences/ liberations. In addition, they heroically embody the privileged reason / values represented as such. They imagine and desire the same objects of the world but in the form of a community arranged otherwise and which fits into their own hegemonical desires to be acted upon accordingly.