Psychogenic pain: A descriptive study about chronic pain patient's socio-demographic and psychological features
Psikojen ağrı: Kronik ağrı hastalarının sosyo-demografik ve psikolojik özellikleri hakkında tanımlayıcı bir çalışma
  1. Tez No: 125029
  2. Yazar: ARZU ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
PSİKOJEN AĞRI: KRONİK AĞRI HASTALARININ SOSYO-DEMOGRAFİK VE PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİ HAKKINDA TANIMLAYICI BİR ÇALIŞMA ÖZET Kronik ağrı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaygın olan ve psikolojik boyutu yeterince incelenmeyen bir problemdir. Demografik ve psikolojik özelliklerinin değerlendirilmesi ve psikolojik kökenli ağrının, organik ağrıdan psikolojik özellikler açısından nasıl farklılaştığını incelemek amacıyla, bu çalışma kronik ağrı hastalarını kendi aralarında ve kronik ağrısı olmayanlarla kıyaslamayı amaçlamıştır. Bu nedenle, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ağrı Servislerine kayıtlı olan 88 kronik ağrı hastası ile 43 kronik ağrısı olmayan Boğaziçi Üniversitesi personeli kontrol grubu katılımcıları psikolojik değerlendirme seanslarına alındı. Bu seanslar sonrasında cinsiyet, eğitim, medeni durum, ağrının şiddeti, sıklığı ve yeri, stres faktörleri, psikolojik yardım başvurusu, olumsuz duygu durumunu düzenleme beklentileri, depresyon ve endişe düzeyleri incelendi. Hastalar, ağrıya ilişkin değişkenlerle organik bulgu ilişkisi incelenerek, DSM-IV kriterlerine göre 46'sı Psikojen, 20'si Psikojen ve Organik, 12'si Organik Ağrı olarak gruplandırıldı. Hastaların çoğunlukla kadın, evli ve ilkokul mezunu olduğu görülmüştür. Organik ağrı grubun ağrı şiddeti ve Psikojen ve Organik ağrı grubunun stres, endişe ve depresyon düzeyleri diğer gruplardan daha yüksek çıkmıştır. Katılımcıların çoğu bir psikolojik yardım almama eğilimindedir. Olumsuz duyguları düzenleme beklentileri açısından gruplar arasında fark çıkmamıştır. Bu çalışma organik patolojiye eşlik eden psikolojik faktörlerinin göz ardı edilmemesinin öncelikli olduğunu göstermektedir. Sonraki çalışmalar bu konuda daha detaylı incelemeleri içerebilir.
Özet (Çeviri)
IV PSYCHOGENIC PAIN: A DESCRIPTIVE STUDY ABOUT CHRONIC PAIN PATIENTS' SOCIO-DEMOGRAPHIC AND PSYCHOLOGICAL FEATURES ABSTRACT Chronic pain is a common problem in Turkey as in the world and its psychological dimensions are not sufficiently examined. For the purpose of assessing its demographic and psychological features and of examining how psychogenic pain is different from organic pain according to psychological features, this study compared chronic pain patients with each other and with non-chronic controls. Therefore, 88 chronic pain patients registered with the Pain Clinics at Istanbul University, Faculty of Medicine and Cerrahpaşa Faculty of Medicine and 43 non-chronic subjects from the personnel of Boğaziçi University participated in the meetings for psychological assessment. Then, levels of gender, education, pain intensity, frequency and location, stress factors, psychological consultation experiences, negative mood regulation expectancies, depression and anxiety were examined. According to the DSM-IV criteria, patients were categorized as 46 Psychogenic, 20 Psychogenic and Organic, and 12 Organic pain patients by considering the relationship between pain related-variables and organic findings. It was found that patients were mostly female, married and primary school educated. Pain intensity of Organic group and the levels of stress factors, depression and anxiety in Psychogenic and Organic group was higher than other groups. Most of the subjects were not likely to seek any psychological help. There was no difference between groups in terms of negative mood regulation expectancies. This study showed that psychological factors accompanied by organic pathology should have precedence. Further studies may include detailed examination about this issue.