Avrupa Birliği'nin görsel-işitsel politikası ve Türkiye'nin uyum süreci üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis on audiovisual policy of the European Union and the accession process of Turkey
- Tez No: 321998
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ULUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
İkinci Dünya Savaşının getirdiği yıkımın ardından başlayan Avrupa Birliği'nin bütünleşme süreci ekonomik entegrasyonla ivme kazanmış ve ekonomi temelli politikalardan hareketle siyasi ve kültürel birlik sağlanmaya çalışılmıştır. Bugün Avrupa Birliği içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında bir yandan üye ülkeler arasında ekonomik, siyasi ve kültürel işbirliğini derinleştirmeye çalışırken bir yandan da geleceğine yön verecek bir kararın arifesinde bulunmaktadır. Türkiye'nin üyeliği, Avrupa Birliği'nin bugüne kadar karşılaştığı en zor genişleme hareketlerinden biri, belki de birincisidir.1959 yılında Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na tam üyelik başvurusuyla başlayan Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri yarım asrı aşan bir süredir devam etmekte, 2004 yılından beri Türkiye resmen aday statüsü tanınmış bir ülke olarak AB ile üyelik müzakerelerini yürütmektedir. Bu müzakereler 35 fasıl altında aday ülkenin AB müktesebatına uyumunu içermektedir. Araştırmanın konusu olan Avrupa Birliği'nin görsel işitsel politikasına uyum müzakereleri, Bilgi Toplumu ve Medya Faslı altında yürütülmektedir.AB'nin görsel işitsel politikasına uyum çerçevesinde Türkiye bir dizi yasal düzenleme gerçekleştirmiştir. Yapılan yasal değişiklikler ile ilgili literatürel çalışmalar olmakla birlikte, yasa ile uygulamayı karşılaştıran, yapılan değişikliklerin televizyon sektörü üzerindeki etkilerini araştıran, aynı zamanda sektörden düzenleme ve uygulamalarla ilgili bir geri bildirim almayı hedefleyen bir araştırma yürütülmemiştir.Çalışmanın önemi, hem Türk görsel işitsel politikasının AB'ye uyum sürecindeki tüm yasal düzenlemeleri incelemesinden hem de bu düzenlemelerin uygulanması ile ilgili olarak sektörü analiz eden ilk çalışma olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışma kapsamında, Avrupa Birliği görsel işitsel politikasına uyum sürecinde televizyon yayıncılığı alanında yapılan yasal değişiklikler ve bu değişikliklerin televizyon yayıncılığı sektörüne olan etkisi incelenmektedir. Bu doğrultuda, Türk televizyon kanallarının üst düzey yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve betimsel içerik analiziyle veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The integration process of European Union has started after the destruction that Second Wold War caused, gained speed with economic integration and political and cultural unity are tried to provide with reference to policies based on economy. Today European Union strives to deepen economic, politic and cultural collaborations between the member states in current crisis environment and in the meantime stands behind a decision that is going to shape its future. The membership of Turkey is one of the most difficult enlargement movements that European Union has faced till today or maybe the first one.Turkey - European Union relationship that started in 1959 with Turkey?s membership application to European Economic Community is going on more than a half century, Turkey takes place in accession negotiations as an officially recognised candidate country for full membership since 2004. These negotiations include the harmonisation of candidate country to EU acquis under 35 chapters. The topic of this research, the negotiations of the adaptation to European Union audiovisual policy is in conducted under Chapter 10, Information Society and Media.Turkey has implemented a serial of legal arrangements in the frame of the harmonisation of EU audiovisual policy. Although there are some literature reviews about implemented legal changings, no study has been done searching the impacts of these changings on television sector, also aimed to get feedback from sector about arrangements and applications.The importance of this study arises from both researching all legal regulations in the harmonisation process of Turkish audiovisual policy to EU and being the first study analysing the sector about the implementation of these regulations. In this study, legal changings in television broadcasting area in the process of adaptation to European Union audiovisual policy and their effects on television broadcasting sector are analysed. Accordingly, semi-structured interviews have been made with senior managers of Turkish television channels and obtained data analysed by descriptive content analysis.