The effect of culture, gender and self construal on friendship and intimacy in face-to-face and computer-mediated environments
Yüzyüze ortamda ve bilgisayar ortamında kültürün, cinsiyetin ve benliğin arkadaşlık ve yakınlık üzerine etkisi
- Tez No: 125048
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİLGE ATACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüz Yüze Ortamda ve Bilgisayar Ortamında Kültürün, Cinsiyetin ve Benliğin Arkadaşlık ve Yakınlık Üzerine Etkisi Leman Pınar Tosun Internet kullanımının artışı ve bilgisayarların kişilerarası iletişim aracı olarak günlük hayatımıza girmesiyle birlikte, bilgisayarla iletişim üzerine pek çok sosyal araştırma yapılmaya başlandı. Ancak, kültürel özelliklerin bireylerin bilgisayar aracılığıyla yürüttükleri kişilerarası ilişkileri üzerine etkisi henüz yeterince çalışılmamış bir konudur. Bu çalışmada, İnternet arkadaşlıkları ve yüz yüze arkadaşlıklar, bireylerin arkadaş tanımları ve arkadaşlarına duydukları yakınlık açısından karşı laştırılmıştır. Kültürün (Japon ve Türk kültürleri), cinsiyetin ve benliğin (bağımsız ve karşılıklı bağıntılı benlik) yüz yüze arkadaşlara ve İnternet arkadaşlarına yönelik yakınlığa ve bu arkadaşları tanımlamaya olan etkisi incelenmiştir. Katılımcılar 98 Türk, 46 Japon üniversite öğrencisidir. Sonuçlar, katılımcıların yüz yüze arkadaşlarına yönelik yakınlıklarının İnternet arkadaşlarına yönelik yakınlıklarından fazla olduğunu göstermiştir. Erkeklerin Internet arkadaşlarına yönelik yakınlıklarının kızlarınkinden, kızların yüzyüze arkadaşlarına yönelik yakınlıkarının erkeklerinkinden yüksek olduğu vulunmuştur. Her iki tür arkadaşlarına yönelik yakınlık açısından, Türk katılımcılar Japon kalıtımcılara göre daha yüksek yakınlık değerlerine sahip bulunmuştur. Japon katılımcılar arasında erkekler, Türk katılımcılar arasında ise kızlar daha yüksek yakınlık puanı elde etmiştir. Japon katılımclar arasında erkekler, Türk katılımcılar arasıdna ise kızlar daha yüksek yakınlık değerleri elde etmiştir. viArkadaşlara yönelik yakınlık değerleri üzerinde benliğin etkisi bulunmamıştır. Arkadaşlık tanımları açısından, Türk katılımcılar kişisel tanımlamaları Japon katılımcılardan daha çok kullanmışlardır. Japon katılımcılar ise ilişkisel tanımlamaları Türk katılımcılardan daha çok kullanmışlardır. Genelde, kızlar erkeklerden daha çok ilişkisel tanımlama kullanmışlardır. Internet arkadaşlığı ve yüz yüze arkadaşlık açısından, Japon katılımcılar yüz yüze arkadaşları için İnternet arkadaşları için kullandıklarından daha çok kişisel tanımlama kullanırken, Türk katılımcılar Internet arkadaşları ve yüz yüze arkadaşları için hemen hemen eşit oranda kişisel tanımlamalar kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Culture, Gender, and Self-Construals on Friendship and Intimacy in Face-to-Face and Computer-Mediated Environments by Leman Pınar Tosun The rise of the Internet and the introduction of computers as interpersonal communication tools into our lives led to much social research on computer-mediated communication. However, the effect of cultural characteristics on individuals' perception of interpersonal relations in computer-mediated settings is still an understudied topic. In this study, computer- mediated and face-to-face friendships were compared with regard to individuals' descriptions of their friends and intimacy in their friendship. The study examined the effect of culture (Japanese and Turkish), gender, and self-construals (independent and interdependent) on individuals'' intimacy levels for and descriptions of their Internet and facc-lo-face friends. The participants were 98 Turkish and 46 Japanese university students. The results showed that participants' intimacy level for their face-to-face friends was higher than for their Internet friends. The intimacy level of males for Internet friends was higher than that of females. In terms of culture, the Turkish participants were found to have higher overall intimacy levels than the Japanese participants. Males in the Japanese and females in the Turkish sample had a higher intimacy level. Independent and interdependent selves were not found to differ in terms of intimacy levels. With regard to friend descriptions, the Turkish participants used personal descriptions more than the Japanese, whereas the Japanese participants used relational descriptions more than the Turkish participants. In general, females used relational ivdescriptions more than men. In terms of face-to-face and Internet friendship, the Japanese participants used personal descriptions for face-to-face friends more than Internet friends whereas the Turkish participants used personal descriptions in face-to-face and Internet environments to the same degree.