Exploring womanly leadership behaviours in regards of barriers
Kadın liderlerin bariyerler karşısında davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 547477
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÜNLER ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın liderlerin bariyerler karşısında geliştirdikleri kadın liderlik davranışlarının incelenmesidir. Çalışma farklı sektörlerden kadın yöneticilerle Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. İlk olarak kadınların mücadele ettiği bariyerler ve bu bariyeler karşısında geliştirdikleri davranışlar ile ilgili kaynak taraması yapılmıştır. Ardından, belirlenen bariyerler ve davaranışların gözlemlenebilmesi için kalitatif çalışma yürütülmüştür. Bariyer ve davranışların tanımlanabilmesi için farklı sektörlerden 46 kadın yönetici ile derinlemesine mülakat yapılmıştır. Mülakat sonuçlarına göre network ağlarının içine girememe kişilerarası düzey bariyer; emeklerinin karşılığını alamama, kariyer gelişim fırsatlarını yakalamada zorluk yaşama, sosyal dışlanma ile karşılaşma, yöneticilerden destek görememe ve cinsiyetinden kaynaklı ayrımcılık nedeni ile terfi etmenin engellenmesi örgütsel düzey bariyerler; ve maço kültürün varlığı, bir çok aşamada öğrenme fırstlarından yararlanamama ve cinsiyet ayrımcılığı ise toplumsal düzey bariyerler olarak; herkesi kavrayıp dahil ederek bir araya getirme, daha hızlı ve tatmin edici kararlar verme, herkesi dahil edici şekilde davranma, kendine inandığın şekilde davranma, olumlu geri bildirim verme, geleceğe dönük (iki adım ötesini) düşünme, başkalarının motive etmesini beklemeden kendi kendini motive etme, çok çalışma, azimli ve kararlı olma ve diğerlerine yol gösterici olma ise davranışlar olarak belirlenmiştir. Kantitatif çalışma için 'kadın liderlik davranış anketi' düzenlenmiştir. Ana çalışma anketi Türkiye'deki farklı sektörlerden 245 kadın ve erkek yönetici ile elektronik ortamda paylaşılmıştır. Analiz sonuçlarına göre beş faktör bulunmuştur: mentorluk yapma, kendi alanını oluşturma, bireysel ve diğerleri odaklı olma, hırslı olma ve iradeli olma. Araştırma bulgularına göre bu faktörler arasında sadece kendi alanını oluşturmanın kadnların liderlik performansını öngördüğü bulunmuştur. Feminine leadership tek boyutlu olarak incelendiğinde pozitif performansı öngördüğü; ancak transactional ve otantik liderlik ile birlikte müşterek boyutlu incelendiğinde, feminine leadership' in etkisinin gölgelendiği bulunmuştur. Bu çalışmanın en önemli katkısı kadın liderlerin performansını öngören yeni bir kadın liderlik modeli önermesidir. Bu çalışma ayrıca pozitif örgüt yönetimi uygulamalarının kadın liderler ve performansları üzerindeki etkisini belirlemeyi de mümkün kılmaktadır. Araştırma bulgularına yönelik sonuçlar, teorik ve pratik çıkarımlar ile birlikte kısıtlamalar ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a model exploring womanly leadership behaviours in regards of barriers. The study has been conducted among woman managers from various industries in Turkey. First of all, a literature review has been conducted regarding barriers women struggle and behaviours result from these barriers. Qualitative study has been conducted to observe the barriers and behaviours. The in-dept interview has been done with 46 woman managers from various industries to define the barriers and behaviours. The interview suggests that the barriers are interpersonal level barriers which are being cut off from social networks, organizational level barriers which are contributions less valued, lack career appraisals and progression opportunities, social isolation and lack support and encouragement and lack of promotion opportunities, and social level barriers which are male dominated organizational culture, lack different opportunities for learning and gender inequalities and gender stereotypes; and the behaviours are engaging, quick and effective decision-making, participative, assertive, providing positive feedback, forward thinking, self-motivated, hardworking, persistent and supportive. In the quantitative research, 'the womanly leadership behaviour questionnaire' was created. The main study is conducted via electronic survey with 245 female managers from various industries in Turkey. The obtained data from the field study has been analyzed and according to analysis results five factors were found named as mentoring, creating own domain, individual and others oriented, ambitious and self-control. Among these factors, only creating own domain is a statistically significant and positive predictor of performance. Moreover, when womanly leadership is tested as a unidimensional construct, the overall effect of womanly leadership is a statistically significant and positive predictor of performance, whereas, when the combined effect of womanly leadership, authentic and transformational leadership is tested, the effect of womanly leadership on performance is not statistically signifcant and its effect is perished by other leadership styles. First major contribution of this study is the proposal of a new women leadership construct to predict the performance of women leaders. Second, it offers the possibility to determine the significance of positive organizational management practices on women leaders and their performance. Results, their theoretical and managerial implications, as well as limitations and future directions are discussed.