Tüketicilerin perakendeci marka seçimini etkileyen faktörler ve bakliyat sektöründe bir uygulama
Factors influencing consumer choise of the private labels: An implementation for the pulse sector
- Tez No: 291402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. SABRİ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin, perakendeci marka seçimlerini etkileyen faktörlerin, demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışmada, perakendecilik ve marka ile ilgili temel kavramlar açıklanmış, perakendeci markalar ile ilgili geniş bilgi verilmiş ve konuyu kapsayan bir araştırma yapılmıştır.Araştırmada, perakendeci markalı ürünlerin tercih edilmesinde hangi özelliklerin etkili olduğu ve bunların demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği, tüketicilerin perakendeci markalı ürünler hakkında genel olarak ne düşündükleri ile ilgili faktörler belirlenmeye çalışılmıştır.Ayrıca, ulusal ve yerel zincir mağazalarda satılan perakendeci bakliyat markalı ürünlere ilişkin tutum faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is written to explore whether the factors influencing consumers? choises of the private labels differ according to demographic characteristics or not.In the study, it is explained the basic concepts of retailing and branding, is given extensive information about private labels and covering subject matter is researched.In this research, it is tried to determine to be preferred retailer branded products to be effective and what features they differ according to demographic characteristics and what consumers think generally about private labels and why they preference them.In addition, the factors affecting the choice of private labels in pulses were examined seperately in national and local chain stores.