Türk Silahlı Kuvvetlerinde güç mesafesi ve iletişime etkisi
  1. Tez No: 125088
  2. Yazar: SALİH AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk Kara Kuvvetlerinde görevli subay ve astsubayların güç mesafesi değer boyutundaki düzey ve eğilimleri ile bu düzey ve eğilimlerin, iletişimde mesajın şeklinin öne geçmesi, iletişimden kaçınma ve filtreleme olarak adlandırılan iletişim davranışlarına etkisinin incelenmesine yöneliktir. Çalışma, örgütün değişik ünitelerinde görevli 447 personele uygulanan ve 33 sorudan oluşan bir soru kağıdından elde edilen verilerin analizine dayalıdır. Örgütte çalışanların güç mesafesi ortalama puanı, bu araştırmada geliştirilen güç mesafesi ölçeğinin orta değerinin biraz üzerinde bulunmuştur. Deneklerin kurumsal ve demografik özelliklerine göre yapılan güç mesafesi puanı varyans analizlerinde, askeri rütbe yükseldikçe güç mesafesi skorlarının yükseldiği ve astsubayların güç mesafesi puanlarının subaylardan daha düşük olduğu bulunmuştur. Deneklerin güç mesafesi puanları yaş, öğrenim düzeyi, askeri sınıf ve birlik türüne (kıta, karargah, okul) göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Sosyal beğenirlik etkisi kontrol edilerek yapılan, güç mesafesi ile üç ayrı iletişim davranışı arasındaki ilişkilerin analizinde, güç mesafesi ve iletişimde mesaj şeklinin öne geçmesi arasında pozitif bir ilişki, güç mesafesi ve iletişimden kaçınma arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Ancak, güç mesafesi ile iletişimde filtreleme arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Bu çalışmanın bulguları, benzer çalışmaların bulgularıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at examining the tendencies of officers and non commissioned officers in the Turkish Army on the power distance value dimension, and their influence on three different communication behaviors; namely, ritualistic behavior in communication, communication avoidance and filtering. The study is based on the analysis of data obtained through a 33-item questionnaire administered to 447 personnel serving in various units of the organization. The power distance mean score of those employed in the organization is found to be slightly over the median of the power distance scale developed in this study. In the variance analyses of power distance scores by work-related and demographic characteristics of subjects, it is found that as the power distance scores increase by the military rank and that the power distance scores of non-commissioned officers are higher than those of commissioned officers. The power distance scores of subjects do not differ significantly by age, educational level, military branch and unit type (troops, headquarters, school). In the analyses of relationships between power distance and three different communication behaviors where the effect of social desirability is controlled, a positive relationship is found between power distance and ritualistic behavior in communication, and a negative relationship between power distance and communication avoidance. However no significant relationship between power distance and filtering in communication is found. Findings of this study are compared to those of similar studies.