Narlı ile Belkıs tombolosu güneyi arasının kıyı kullanımı ve planlaması
Coastal zone management between Narlı and southern part Belkıs tombolo
- Tez No: 125114
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Öz İnceleme alanı, Marmara Denizi'nin güneyinde bulunan Kapıdağ Yarımadası'nın batı ve güneybatı kıyılarını kapsamaktadır. Sahanın, kuzeybatıdaki Narlı Köyü ile güneydoğudaki Belkıs Tombolosu arasında 35 km lik bir kıyı şeridi bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amaç, öncelikle inceleme alanındaki fiziki ve beşeri özelliklerin etkileşimi ortaya koymaktır. Daha sonra ise bu özellikler ışığında sahada belirlenen sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. İnceleme alanındaki yerleşmelerin tarihi M.Ö. 7.yy'a kadar dayanmaktadır. Bu tarihten günümüze kadar saha, önemli ölçüde tahribata uğramıştır. Günümüzde, turizm ve tarım sahadaki ekonomik aktiviteler arasında önemli yere sahiptir. Tanm kadar olmasa da balıkçılıktan söz edilebilir. Sahanın güneydoğusunda bulunan Bandırma şehri, hızlı gelişen görünümüyle endüstriyel faaliyetlerin yoğunlaştığı bir yerleşim birimidir. İnceleme alanında bir doğal yaşamı koruma alanı, bir de antik Kyzikos kentinin yer aldığı 1. derecede arkeolojik sit alanı bulunmaktadır. ABSTRACT The research area covers the northeastern coasts of Erdek Bay in Balıkesir, a province in Turkey. Going as far as 35 km between Narlı in the northwest and Belkıs Tombolo in the southeast. The aim of the study; by taking into account of area's physical and human characteristics and landuse resulting from these characteristics, some plans and suggestions have been made. The settlement history of the the study area and its surrounding goes back to the 7 th century B.C. During this process, it has been damaged by mankind. Nowadays tourism and agriculture, which maintains its importance from the beginning, take the lead among the economic activities. Fishery, eventhough not as important as agriculture, are other livelihood sources. Currently, however, the presence of Bandırma at the southeast of study area, a quickly developing city, looks like to cause the relocating of industrial activities to the study area. In study area, there is a natural life area, where antique city Kyzikos is archaeological site area is found. m
Özet (Çeviri)