Özel sektör hastenelerinde muhasebe bilgi sistemleri ve bir uygulama
Accounting information systems for private hospitals and one case study
  1. Tez No: 125150
  2. Yazar: MUZAFFER URLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ill ÖZ Çalışmanın birinci bölümünde, hastanelerin tanımı ve sınıflandırılması yapılmış, işlevleri ve organizasyon açısından özellikleri belirtilerek açıklanmıştır. İkinci bölümünde ise, yönetim - karar ilişkisi başlığı altında, önce yönetim ve karar vermenin tanımı yapılarak kısaca açıklanmıştır. Daha sonra karar tipleri, karar verme süreci, karar verme sürecinin safhaları, özellikleri, yöneticileri değerleme aracı olarak karar ve iyi bir kararda aranan nitelikler açıklanmıştır. Karar - bilgi ilişkisi başlığı altında ise karar - bilgi ilişkisi ele alınmıştır. Bilgi - bilgi sistemleri başlığı altında ise, bilginin karar oluşumu üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Daha sonra bilgi sistemleri (finansal, üretim, pazarlama, personel, satınalma, stok, araştırma ve geliştirme, mühendislik bölümü, teslim alma, dağıtım bölümü, ana planlama) kısaca açıklanmıştır. Muhasebe bilgi sistemleri başlığı altında ise, önce muhasebe bilgi sistemlerinin alt sistemleri (bütçeleme, hesap ve iç raporlama) açıklanmıştır. Daha sonra, muhasebe bölümünün faaliyetleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, önce hastanelerde muhasebe bilgi sistemleri ve temel unsurları (personel, belge düzeni, bilgi işlem düzeni ve raporlama düzeni) açıklanmıştır. Daha sonra tedarik, üretim ve satış döngüsü ve muhasebe bilgi sistemlerine etkisi geniş bir şekilde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, özel sektör hastanesinde yapılan bir uygulamaya yer verilmiştir. Bu uygulamada önce incelenen hastanenin genel özellikleri açıklanmıştır. Daha sonra, tedarik, üretim ve satış döngüsü bilgi ve belge akışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT At the first part of this investigation, the description and classification of the private hospitals are researched and their functions and unique organisations are documented. At the second part, under the title of“The Relationship Between Management and Decision”, the description of management and decision are done and summerized, previously. Then; the types of decision, the duration of deciding, the periods of decision duration, the desicion as a measure for managers and definition of“Good Decision”are explained. Under the title of“The Relationship Between Decision and information”the effect of information on decision process is mentioned, The title“Information-Information Systems”explaines the description of“Information”shortly.Then Information Systems (Financial, Production, Marketing, Personel, Sales, Stocks, Investigation and Processing, Engineering, Delivery, CEO) were documented. Under the title of“Accounting Information Systems”subtitles of Accounting Information Systems (Budgeting, Accounting, Reporting) are explained. Then functions of Accounting Section are explained. The third part explains Accounting Information Systems for private hospitals and their main parts. (Personnal, Pressed Paper Service, Archiving, Reporting Spstems). Then Producting-revenve cycle and its effect on Accounting Information Systems are explained widely. At the fourth part, a case study for a Private hospital is documented. In this case, previously general aspects of the private hospital is mentioned, then expenditure and reveruse cycles, information and documentation, are observed.