Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bulunan çocuklarda telerehabilitasyon tabanlı egzersiz ve motor imgeleme eğitiminin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomları ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of telerehabilitation-based exercise and motor i̇magery training on attention deficit and hyperactivity disorder symtomps and balance in children with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 886944
  2. Yazar: NURULLAH BÜKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SALIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikiyatri, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın amacı, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) bulunan çocuklarda telerehabilitasyon tabanlı Neurofit - Nörobilişsel Egzersiz Programı (NEP) ve motor imgeleme eğitiminin DEHB semptomları ve denge becerileri üzerine etkisinin incelenmesiydi. Çalışmaya, yeni tanı almış ya da ilaç kullanmayan 24 DEHB'li çocuk dahil edildi. Klinikte rutin ilaç tedavisine başlayan çocuklar kontrol grubuna (n=8) dahil edilirken, diğer çocuklar telerehabilitasyon tabanlı NEP (n=8) ve telerehabilitasyon tabanlı-motor imgeleme (NEP-Mİ) uygulanan (n=8) gruplarına dahil edildi. Çocukların DEHB semptom şiddeti, dikkat düzeyleri, reaksiyon süreleri, yürüme ve fonksiyonellik düzeyleri ve motor imgeleme performansları değerlendirildi. Egzersiz grupları haftada iki seans olmak üzere altı hafta boyunca bireysel olarak uygulanan telerehabilitasyon tabanlı NEP ve NEP-Mİ eğitimine alındı. Bununla beraber çocuklara günlük 20 dk süren ev egzersiz programı verildi. Kontrol grubundaki çocuklar ise altı hafta boyunca rutin tedavide kullanılan psikostimülan ilaç tedavisi aldı. Tüm çocuklar altı haftalık müdahale öncesi ve sonrası değerlendirildi. Başlangıç demografik verileri ve klinik özellikleri bakımından üç grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Üç grup karşılaştırıldığında, tedavi sonrası DEHB semptom şiddeti, dikkat, dinamik denge, yürüme, fonksiyonellik ve motor imgeleme performansı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to examine the effects of telerehabilitation-based Neurofit - Neurocognitive Exercise Program (NEP) and motor imagery training on Attention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms and balance skills in children with ADHD. Twenty-four children with newly diagnosed ADHD or those not using medication were included in the study. While the children who started routine medication treatment at the clinic were included in the control group (n = 8), the other children were included in the telerehabilitation-based NEP (NEP; n = 8) and telerehabilitation-based-motor imagery NEP (NEP-MI; n = 8) groups. Children's ADHD symptom severity, attention levels, reaction times, walking and functionality levels, and motor imagery performances were evaluated. The exercise groups received two weekly sessions of telerehabilitation-based NEP and NEP-MI training, administered individually for six weeks. In addition, the children were given a daily 20-minute home exercise program. Children in the control group received medication used in routine treatment for six weeks. All children were evaluated once before and after the six-week intervention. There was no significant difference between the three groups regarding baseline demographic data and clinical characteristics (p>0.05). When the three groups were compared, there was no significant difference between the groups in terms of ADHD symptom severity, attention, dynamic balance, walking, functionality and motor imagery performance after treatment (p>0.05).