Assos Batı Nekropolü ölü gömme gelenekleri (M.Ö. 7.-M.Ö. 1. yüzyıl)
West Necropolis of Assos' burial customs (B.C. 7.-B.C. 1. century)
  1. Tez No: 249185
  2. Yazar: ERDİNÇ BURULDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Batı Anadolu'nun en uç noktasına yakınlığı ile dikkat çeken Assos, yaklaşık 2700 yıllık tarihsel akışı kesintisiz olarak günümüze taşımıştır. İlk yerleşim ile başlayan ve bu süreçle ortaya çıkan, ölüler için yerleşimde bir alanın ayrılması ihtiyacı doğrultusunda en uygun yerin-tıpkı diğer Grek kentlerinde olduğu gibi-ana giriş kapılarının ön kısımları olabileceğine karar kılınmıştır.Biri doğuda olmak üzere kentin iki nekropolünden biri olan batı nekropolü, Assos'un Grek ve Romalı sakinleri tarafından yaklaşık olarak 1000 yıl bir kullanım görmüştür. Bu süreç içerisinde yakma yani ?kremasyon? ve doğrudan defin yani ?inhumasyon? adı altında iki ana gömü geleneğinden farklı gömü biçimlerinin varlığı bilinmektedir. Bazen farklı tiplerin yan yana görüldüğü ve kimi zaman çağın modasına göre birinin daha baskın olduğu mezar tiplerinde, belirleyici unsurların en başında ailenin maddi durumu gelmelidir.Eğimli arazinin teraslandırılan kesimlerine paralel olarak uzanan mezar caddeleri boyunca konumlandırılmış bu mezar tipleri, ağırlıklı olarak urne ve lahit mezarlardan oluşmaktadır. Batı kapısı önünde ilerleyen ve ilk mezar caddesi olan taş döşeli yolun üst terasında saptanmış olan Grek mezarlarından anlaşıldığı kadarıyla, terasın üst kesimi Hellenistik, orta bölümü Arkaik ve caddeye yakın kenarı, Klasik Dönemler'de kullanılmıştır. Bu dönemler içerisinde, bölgenin diğer antik kentleri ile paralellik gösteren gömü tiplerinde devamlılık ve değişim görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Assos which is attention grabbing for its nearness to border of West Anatolia has brought approximately 2700 year long historical transit to our age continuously. The most suitable place because of necessity of separating places for death people in settlement and began with the first settlement and appeared during this age was decided on front places of the main entrance doors as they were in other Grek cities.West Necropolis which was one of the two necropolises of the city one of which was in the east was used about 1000 years by Assos? Grek and Rome citizens. It is known that there were different styles of burying came from two main burying customs which were burning namely called ?cremation? and direct funeral namely ?inhumation?. The most decisive element should be family?s wealth in grave types in which sometimes different types seen side tos ide and sometimes one of them was more dominant as to age?s fashion.These grave types which were positioned along grave roads lied in paralel with terraced parts of the curved lands consist of mainly urn and sarcophagus graves. Top of the terace was used in Hellenistic Age middle of it was used in Archaic Age and the part near the road was used in Classic Age as it has been understood from Grek graves which were determined on the top terrace of the stony road which was in front of the West door and the firs grave road. In these ages there were continuity and changing in grave types which were paralel with region?s other antique cities.