Çocuklarda stres verici olayların hatırlanması
Remembering stressful events in children
  1. Tez No: 125213
  2. Yazar: YASEMİN DÜLLEÇÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu deneysel araştırmanın amacı, 5 ve 7 yaşındaki çocukların, izledikleri stres verici ve nötr görüntüleri hatırlama performansları açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma grubunu oluşturan 57 çocuk, üst sosyoekonomik düzey mensubu ailelerden gelmektedirler. Bu araştırmada kullanılan materyali, bir filmin bazı sahnelerinin montajlanmasıyla hazırlanmış iki kısa film oluşturmaktadır. Filmlerin birinci ve üçüncü bölümlerinde her iki gruptaki çocuklar aynı görüntüleri, ikinci bölümlerinde ise deneme grubundakiler stres verici görüntüleri, kontrol grubundakiler ise nötr görüntüleri izlemişlerdir. Çocukların serbest hatırlama ve spesifik sorularla ölçülen bellek performansları üzerinde stresin olumlu etkilerine rastlanmış; filmin ikinci bölümünde, deneme grubundaki çocukların izledikleri stres verici görüntüleri, nötr görüntüleri izleyen kontrol grubuna göre daha iyi hatırladıkları saptanmıştır. Her iki grubun da yanlış yanıtlarının sayısının çok düşük olması, çocukların verdikleri enformasyonun doğruluğuna güvenilebileceğini göstermiştir. Grupların merkezi enformasyonu ve çevresel detayları hatırlama performansları karşılaştırıldığında ise, yalnızca filmin ikinci bölümünde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma görülmüş; ve deneme grubundaki çocukların, kontrol grubundakilere göre, daha fazla sayıda çevresel enformasyonu doğru olarak hatırladıkları ve daha az sayıda yanlış yanıt verdikleri bulunmuştur. Spesifik sorulara verdikleri yanıtlarda ve özellikle serbest hatırlamada 7 yaşındakilerin bellek performanslarının 5 yaşındakilerden daha üstün olduğu saptanmıştır. Filmin kendilerinde uyandırdığı duygulara İlişkin yanıtlarından, deneme grubundaki çocukların, kontrol grubundakilere göre, daha fazla heyecanlandıkları ve üzüldükleri saptanmıştır. Filmi izledikleri süre boyunca kendilerine takılmış olan elektrotlar aracılığıyla EKG (elektrokardiyogram) hastabaşı monitörden kaydedilen nabız atışlarına bakıldığında, deneme grubundaki çocukların nabız ortalamalarının, kontrol grubundakilere göre daha düşük olduğu ve bölümler arasında gittikçe düştüğü görülmüştür. Ancak, gruplar arasındaki bu farklılaşmanın istatistiksel anlamlılığa ulaşmadığı bulunmuştur. 129
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study was designed to investigate the memory of 5 and 7 years old children exposed to sressful or nonstressful events. Children (N=57) from upper socio-econoniic families were exposed to two short films edited by the experimenter. The first and third sections of the films were identical for all children; the second section consisted of stressful scenes for the experimental group and neutral scenes for the control group. The experimental group's free recall performance and their answers to the specific questions about the stressful scenes in the second section of the film was found to be better than the controls' who watched neutral scenes. Both groups gave very few incorrect responses, which showed the reliability of their memory. When the memory performance for central information and peripheral details was compared, the experimental group was found to be more successful than the control group in remembering peripheral details about the stressful section of the film. Seven years old children were found to have a better memory performance than 5 year olds in spesific questions and especially in free recall. The children's answers to the feeling questions indicated that the experimental group felt more excited and sad during the film. The comparison of heart rate means, measured by ECG (electrocardiogram) electrodes attached to the children's bodies were found to be lower than the control childrens' and showed a decrease between the sections of the film but these differences in heart rate measures between groups did not reach the level of significance. 130