Das Auftauchen des körpers in zwischenraumen Crista Wolfs erzahlung 'Kassandra'
Bedenin ara mekanlarda ortaya çıkışı ve Christa Wolf'un 'Kassandra' adlı hikayesi
- Tez No: 125212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS PAMUKOĞLU DAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
TÜRKÇE ÖZET Çalışmada Christa Wolf un“Kassandra”adlı hikayesinde, Fransız kuramcı Helene Cixous'nun düşüncelerinden yola çıkılarak, kadın bedeninin çevreyi ve gerçeği algılama şekli tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada bedeni baskı altında tutulan, kendisini geliştirme olanağı bulamayan kadının batı uygarlaşma sürecinde öz değerlerini yitirdiği görülmüştür. Toplumda var olan kadına ilişkin imgenin gerçek dışı, eril düşüncenin bir ürünü olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda görsel olarak varlık gösteren kadının yazarak bedenini tekrar keşfedebileceği, bedeninde hapsedilmiş, ona ait değerlerin bu şekilde ortaya çıkabileceği düşüncesi tezin savını oluşturmaktadır. Kadının dışa itilmişliği, gerçeğin dışında tutuluşu çalışmada biyolojik ve tarihsel nedenlere bağlanmıştır. Kadının hem maddi hem manevi anlamda yaşatıldığı ve katledildiği bu uygarlaşma süreci, Christa Wolf 'un“Kassandra”adlı hikayesinde dilsel ve içeriksel anlamda tespit edilmiş ve yazarın bu süreci kuramsal yönden nasıl yorumladığı ortaya konmuştur. Anlatmanın doğasında olan insancılı yaratma aşamasında, kadının yazarak düşünsel anlamda tıkanmış olan batı sisteminden çıkış yolları üretebileceği düşüncesi, onun toplumsal kalıplara tam anlamıyla entegre edilememiş, bastırılmış değerlerimdenkaynaklanmaktadır. Hayati ve özneye ait yaşanmışlıkları dondurduğu, yok ettiği ileri sürülen hakim dildeki kalıpların, farklı olan ve farklı yaşanılan kadının, kadın bedeninin diliyle, yıkılabileceği, çalışmada öne sürülen alternativ çıkış noktasıdır. 112
Özet (Çeviri)
Summary: In the story of Christa Wolf named“Kassandra”, the starting point was the thoughts of the French theoretician Helene Cixous, in which the woman body's perception of the environment and reality is tried to be established. In the research it has been observed that a woman's body that is under constraint and hasn't got the opportunity to improve herselve, will loose her own values in the process of the western civilization. It has been pointed out that the image which is connected with the woman in society, is unreal and a product of the masculine opinion. In this sense, the claim of the thesis forms the idea that, the woman having a visual existence may be able to discover her body over again by writing, and values of herself that are imprisoned in her body may come into existence. In the study the woman's isolation and being kept outside the reality has been related to biological and historical reasons. The process of civilization in which the woman is enabled to live and murdered both materially and spiritually is determined linguistically and contextually in Christa Wolf's story named“Kassandra”, and it has been pointed out how the writer has interpreted the process theoretically. The alternative starting point of the study is that the forms of the dominating language, may be distroyed by the help of the women's body language.