The Dystopia from female and male points of view: The Handmaid's Tale and A Clockwork Orange
İngiliz edebiyatında anti-ütopya kavramının kadın ve erkek yazarlar tarafından farklı yorumlanışı:The Handmaid's Tale and A Clockwork Orange
  1. Tez No: 125230
  2. Yazar: FUNDA CİVELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
TURKCE ABSTRACT Ütopya ve anti-ütopya kavramı İngiliz Edebiyatı'nda sıkça kullanılan bir öğedir. Ütopya sözcüğü anlamını Yunanca'da“hiç”anlamına gelen“ou”öneki ve“yer”anlamına gelen“topos”kökünden alır ve“hiçbir yer”olarak karşımıza çıkar. (Webster New Twentieth Century, Unabridged, İkinci Baskı) Ütopya'nın çıkış noktası, insanların ideal bir düzen arayışlarıdır. Bu özlemlerini giderebilmek amacıyla bu düzeni kendileri yaratma yoluna gitmişlerdir. İngiliz Edebiyatı'nda ütopya onaltıncı yüzyılda Sir Thomas More'la başlamıştır. More'un eseri, Ütopya, kendi içerisinde bir başyapıt oluşturarak ayrı bir yazınsal türün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ütopya kavramının altında yatan düşünceyle bağlantılı olarak, More, ideal düzene sahip bir toplum yaratmıştır; ancak, bu düzeni elde etmek gerçek yaşamda mümkün değildir. Diğer bir tarafta da, ütopyanın karşıtı bir dünyayı yansıtan anti-ütopya, olan düzene bir başkaldırı niteliğindedir. Bireyin toplumsal değerler, normlar ve cinsiyet rollerinin neden baskılardan kaynaklanan sürekli bir kaygıyı dışa vurur. Anti-ütopya oldukça etkili bir yazınsan tür olarak değerlendirilir. Ütopya sözcüğü, hiçbir yer anlamına gelir fakat, aslında bir çeşit cennet anlamı taşır. Bu bağlamda, anti-ütopya da dünya içerisinde“cehennem”'! karşılar. Bu form, genellikle politik bir uyan niteliğindedir ve yazarın gözünde en fazla endişelendiren olgunun etkin güç haline gelmesi halinde ne olabileceğini yansıtır. Bu çalışmada, Margaret Atwood'un The Handmaid's Tale ve Anthony Burgess'in A Clockwork Orange adlı romanlarına yoğunlaşarak anti-ütopyanın kadın ve erkek yazarlarca farklı yorum ve kullanımları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt The notion of Utopia and dystopia is a widely-used element in English Literature. The word Utopia, which is the combination of the Greek prefix“ou”meaning“not”and the root“topos”meaning“place”, actually means“nowhere”. (Webster New Twentieth Century Dictionary Unabridged, Second Edition) Utopia, actually stems from the fact that human being has a permanent quest for the ideal order of society and he creates one for himself so as to fulfil this urge. The tradition of creating Utopias in English Literature starts with Sir Thomas More in the sixteenth century. His work Utopia forms a literary canon in itself and thus has given its name to a specific genre. Related to the underlying idea of“utopia”, More depicts an ideal society with the ideal social order, which is actually impossible to achieve. On the other hand, dystopia, also called anti-Utopia, is a rather rare but potent genre of fiction. The word“utopia”itself means“nowhere”but has come to mean paradise, since that is what the work described. Dystopia, then is just the opposite: a Hell on earth. It can be regarded as a reaction to the present order and an ongoing anxiety of the individual resulting from pressure of the social norms, values and gender roles. This fictional form is usually used as a warning, generally a political one, a portrayal of the author's vision of what would happen if that which terrifies him or her became all powerful. In my thesis, I aim to put forward a comparative view of male and female interpretations of dystopia, that is, a gender oriented approach, focusing on Anfeony Burgess's A Clockwork Orange and Margaret Atwood's The Handmaid's TatyP^ if