Urartu tanrılarının ikonografik özellikleri
The Features of the iconography of the Urartian gods
  1. Tez No: 125250
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇİLİNGİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Urartu Krallığı, M.Ö.9.yüzyılda Van Gölü çevresinde kurulmuştur. Sanatı, inşa faaliyetleri ve diğer kültürlerle ilişkisi hakkında bilgimiz bulunmasına rağmen, dinsel seremonileri ve ikonografileri hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Meher Kapı yazıtı, M.Ö.9.yüzyılda îşpuini ve Menua ortak krallıkları döneminde inşa edilmiştir. Urartu dini hakkında en detaylı bilgiye bu yazıt vasıtasıyla ulaşabilmekteyiz. Meher Kapısı kaya nişi incelendiğinde en büyük tanrı Haldi, her türlü gücü kendisinde toplamaktaydı. îkinci sırada tann Teişebani, üçüncü olarak da tan rı Şivini yer almaktaydı. Bunun yanısıra verilen listede yer alan pek çok lokal tanrının kökeni bilinmemektedir. Anlaşıldığı kadarıyla, Urartu nüfusunu farklı etnik kökenlere sahip halklar meydana getirmiştir. Urartu Krallığı'nda din, farklı etnik kökenlere sahip halkların üzerinde birleştirici bir unsur olarak görülmekteydi. Sonuç olarak: 1-Haldi Urartu Kralhğı'na ait yönetimin tannsıydı. 2- Yazıtlar yardımıyla elde attiğimiz ipuçları, kralların tanrısal bir varlık olabileceği yönündedir. 3-Tann Haldi'nin karşısında duran kişinin konsortu Arubani'yi mi yoksa bir rahibeyi mi temsil ettiği bilinmemektedir. 4-Kare standartlar, dinsel seremoninin bir parçası olmalıdır. Yaptığım bu çalışmada, benim düşünceme göre, hayvanlar arasında geçişkenlik olmaktadır. Ancak, Haldi'nin savaş ve bereketliliğin tanrısı olduğu ve atrübüsünün aslan olduğu kesinlik kazanmaktadır. Urartu Krallığı'nın dini ve ikonografisine ait yeni buluntular olmadıkça, bu konuda hayal gücümüzü zorlamak zorunda kalacağız. î.©« BİÜj «SMUT»"* WBK'
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Urartian Kingdom was found BC DCaround the Lake Van. Although we have informations about their arts, costructive activities, relationships with the other cultures, we do not have informations about their religion's ceremonies and the iconographiçal features.“Meher Kapı”dated BC DC., built by the kings Ispuini and Menua, is the corner stone of the Urartian religion for us. According to this citadelle, Haldi is the main god collecting all the powers on his self. Teiseba, the god of storm is the second and the god of sun, Siuini, is the third. Besides, there are many local gods with unknowed origins, on the rocky niches. Urartian population consisted of many different ethnic groups. In the Urartian state policy the religion, was one of the main factors connecting of these different ethnic groups. Results: 1 -Haldi was the god of authority in the Urartian Kingdom. 2- We have some clues showing that the kings transforming to divinities as well. 3-It's not clear the woman, standing across the Haldi, is Arubani. 4-Rectangular standarts are the instruments used in the religious ceremonies. It's believed that, the animals, attributes, of gods are regular and specific but according to me, there are many irregulaties among them. 5-Haldi is the god of war, fertality. The lion is the attribute of him. Unless there are no new findings about the iconography of Urartian religion, we will have to improve our imagination.