Hz. Muhammed ve kainat (Hz. Peygamber'den nakledilen kainat ile ilgili rivayetler)
The Prophet Muhammed and the cosmos (The relatings conveyed from prophet Muhammed pertaining to cosmos)
- Tez No: 125379
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
“Hz.Peygamber'den Nakledilen Kâinatla İlgili Rivayetler”adlı çalışmamızda temel olarak kainat hadislerini incelemeyi amaçladık. Tezimiz, giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın amacına ve önemine dair hususların yanında, araştırmamızda kullandığımız metodumuzdan bahsettik. Ayrıca araştırmamıza kaynaklık eden Arapça ve Türkçe eserleri genel olarak zikrettik. Bu bölümde son olarak“kainat”kavramı ile ilgili özet bilgi sunduk. Birinci bölümde İslâmiyet öncesi Arap insanının güneş, ay ve yıldızlar bağlamında kâinat ve alem ile ilgili inanç ve adetlerinden bahsettik. Ayrıca Sâbiilik inancı ve Araplarda bu alanda gelişen ilimleri ele aldık. Araştırmamızın asıl kısmım oluşturan ikinci bölümde ise, Hz.Peygamber'den konuyla ilgili nakledilen hadisleri ele aldık. Beş ana başlık altında verilen rivayetlerin önce tahricini yaptık, daha sonra hadisleri sened ve metin açısından inceleyerek rivayetlere getirilen yorumları belirterek kendi yorumlarımızı ilave ettik. Sonuç bölümünde ise, araştırmamızın ortaya koyduğu sonuçlardan genel olarak bahsederek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
We aimed to study basically cosmos hadiths in this our study named“The Relatings conveyed from Prophet Muhammed Pertaining to Cosmos”. The thesis is constitued from the entrance, two main sections and result. In the part of entrance, we mentioned our method we used in study, in addition to matters related to research's goal and importance. Separately, we described Turkish and Arabic works generally. In this section we presented summary knowladge related to“cosmos”concept. In the first section, we mentioned the sun the moon, stars generally cosmos and universe beliefs and customs of Arabian people before Islam. Separately, considered belief of Sabii and developing sciences in Arabian in this area. In the second section forming main section of our research, we considered hadiths of The Prophet Muhammed. We separated the relatings to five parts, firstly gived location of whom in early hadiths source. Followig that, we discussed the relatings point of sened and centext, and expressed the commentaries. In result section, we mentioned results of study generally and complated our researce.