Hz. Peygamber'in söz ve davranışlarında insan kazanma sanatı
The art of winning people in the words and behaviors of the Prophet Muhammad
  1. Tez No: 257429
  2. Yazar: HIZIR YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN REŞİT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsan her çağda kâinat hakkında bir anlam arayışı içerisinde olmuş, kendisini de bu kâinat içerisinde bir köşeye oturtmaya çalışmıştır. Zaman zaman kâinatı keşfetmeye yönelik aşırı gayretleri kendisini keşfetmeyi ihmale bile sürüklemiştir. Buna rağmen ilk çağdan beri hemen hemen bütün düşünürler insanın nereden geldiğini, akıbetinin ne olacağını ve kâinattaki misyonunun ne olduğunu hep sorgulamışlardır. Bu sorgulama neticesinde değişik insan tasavvurları ortaya çıkmıştır.Bu farklı insan tasavvurları insanın kendi dışındakilerle olan iletişiminde son derece etkili olmuştur. İşte Kur'an'ın Müslümanlar için ?Model Şahsiyet? olarak tanımladığı Hz. Peygamberin, insanlarla olan ilişkilerinin altında insanı doğru tanımlaması yatmaktadır. O (s.a.v), Kur'an'ın öğretisi doğrultusunda insanı madde ve mana bütünlüğü içerisinde görmüş, bu dengenin bozulmamasına son derece özen göstermiş, insanın zayıf ve güçlü yanlarını, ferdi farklılıklarını dikkate almış, gücünün ötesinde bir şey teklif etmemiştir. Bencilce davranışlarda asla bulunmamış, insanları dinleyip anlamaya çalışmış, onlara değer vermiştir. Onur kırıcı söz ve davranışlardan uzak durmuş, nazik üslubunu hep korumuştur. Kimseyle gereksiz tartışmaya girmemiş, yerinde övgüler yapmış, engin hoşgörüsüyle, adaletli tutumu ile herkese güven vermiştir. Az ve öz, ancak etkileyici ve ikna edici bir üslupla, insanların hem akıllarına hem de duygularına hitap etmiştir. Affı ilke edinerek insanlara her zaman açık kapı bırakmış, kuşatıcı bir siyaset takip ederek de gizli ve açık düşmanlık edenlerin nefretlerini azaltmıştır. Müslüman olma potansiyeli gördüğü kişilere cömertçe ikramlarda bulunmuş, bu sayede birçok kişi İslam'a girmiştir. Ayrıca inisiyatifini kullanabilen, sorumluluk duygusuyla hareket eden, davranışlarından dolayı olayları veya koşulları suçlamayan, değerlerinden asla vazgeçmeyen, davranışlarının temelinde kendi bilinçli tercihleri olan proaktif kişiliği ile de insanları önemli ölçüde etkilemiştir.Kısaca O (s.a.v), ?insanca düşünmüş, insanca yaşamıştır.?
Özet (Çeviri)
Man has always strove to give meaning the universe and tried hard to hold on a position in this universe every era. From time to time, his over efforts directed discovering cosmos had dragged him discovering himself. Even though almost all philosophers have interrogated that where man is coming from, where he is going to and what his mission is in universe since first era. In the result of these interrogation different conceptions of man has occured. Man have been generally dealt with form point of materialistic in the history of western thought and have been neglected his spritual dimension. However it was believed that every people were born in sin in Christian tradition, thus eguation has been set up faulty in the beginning. In Islam man is considered as a whole with materialistic and spiritual dimensions.These different conceptions of man have effected the communication of man with other people. Prophet Muhammad, who is described as ?a model person? in Quran had good relations with all people because he regarded them as they were. In the direction of Quranic principles he has evaluated the man in the wholeness of materialistic and spiritual dimensions and has looked this balance with great care. He has considered personal differences among man and has not given a task over their capacities.Some virtues such as humanism, tolerance and politeness which can be evaluated the result of prophet Muhammad?s man conception became influential in his achievement of man?s heart. Besides honesty, judgment, mercy, his simple life and generous attitude are his other important characteristics.In short we can say that ?he thought and lived humanisticaly.?