Türkiye'de kentsel sit alanlarının temel sorunları, sorunların çözümüne yönelik politikalar
  1. Tez No: 55246
  2. Yazar: ASIM MUSTAFA AYTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BAHRİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
TÜRKİYE'DE KENTSEL SİT ALANLARININ TEMEL SORUNLARI SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK POLİTİKALAR (Y. Lisans Tezi) Asım Mustafa AYTEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1996 ÖZ Ülkemiz kentleri hızlı bir devingenlik içinde sürekli değişmekte, kültürel kimliğimiz yaşanan bozulma ile birlikte; Kentsel Sit olarak belgelediğimiz ve tanımladığımız alanlarda yönetimsel sorunlar, akçalı olanakların yetersizliği ve taşınmazların ekonomik yapı içerisinde spekülasyon aracı olarak görülmesi, koruma bilincinin eksikliği ve sivil kitle örgütlerinin bulunmayışından, güçlü olmayışlarından doğan kontrolsuzluklar ve denetimsizlikler, imar kanunundan doğan uygulamalar, projelendirme ve yapım hatları gibi teknik yetersizliklerle birlikte yürüyen planlama etkinlikleri sonucunda kentsel mimari kalite ve çevrenin yitirilmesi hem fiziksel hem de sosyo - ekonomik olarak kendini mekanda göstermektedir. Artık Kentsel Sit Alanı olarak belirlenen koruma alanlarının sadece tespit ve tescilinin yapılıp bırakıldığı alanlar olmaktan çıkarılarak, ülkemizin imza koyduğu uluslararası sözleşmelere göre bütün kültür varlıklarının vazgeçilemez nitelikte oldukları, doğal kaynakların hızla tükenmekte olduğu dünyamızda bu durumu11 önüne geçilmesinin zorunluluğu ile korumanın kısıtlayıcı, önleyici bir etmen değil, geliştirici, yönlendirici hale getirecek, proje demokrasisine koşut, Bütünleşmiş Koruma ile birlikte Koruma Yönetimi ve işletilmesini sağlamak olmalıdır. Bu amaçla hazırlanan çalışma Koruma Yönetimi yaklaşımı kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill BASIC PROBLEMS OF URBAN SITE AREAS IN TURKEY THE POLICIES FOR SOLUTIONS OF THESE PROBLEMS (M. Sc. Thesis) Asım Mustafa ATTEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March, 1996 ABSTRACT Cities in our country are changing continuously within a rapid mobility, corrupted withacultural identity. Administration problems in the areas, defined and documented as“Urban Site Areas”, financial insufficiency, immovables seen as speculation means in economic system by the public, lack of conservation consciousness and the Civic Mass Organizations and lack of control on these result in our loss of Architectual Quality and Urban Enviroment. Besides, planning activities going hand in hand with the technical inadeqvacies, such as the projects, plans and construction errors, also affect the urban area both physically and socio V - economically. From now on, conservation areas, identified and documented as“Urban Site Areas”, should no longer be left aside and forgotten. According to International Agreements signed by our goverment, our cultural heritage have inevitable qualifications. On earthf natural resources should be strictly conserved for future generations. For this reason, Conservation Processes should be developed and progressed parallel with project democracy. This study, prepared and prerented for the realization of the aims above, including Conservation Management Approach.